Kovaçevski tregon nëse do të gjobiten kompanitë...

Kovaçevski tregon nëse do të gjobiten kompanitë që morën energji të lirë dhe nuk i ulën çmimet

Autori

Autori

Portali Tetova

March 20, 2023, 02:03

Qeveria nuk dëshiron t’i kundërshtojë kompanitë e ushqimit dhe të sanksionojë ata që kanë shfrytëzuar energjinë e subvencionuar dhe nuk i kanë ulur çmimet për qytetarët.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski prej disa ditësh po përpiqet t’i shpjegojë opinionit se biznesmenët e pandërgjegjshëm nuk do të marrin gjoba nga shteti me arsyetimin se ka pasur vetëm një marrëveshje xhentëlmen që nuk është respektuar nga shumica e kompanive ndërsa për të pasur gjoba është nevojitur ligj.

“Në një vend ku sundon demokracia dhe ligji, masat merren në bazë të marrëveshjeve me odat ekonomike, ose merren në bazë të vendimeve ligjore kur bëhet fjalë për kufizime çmimesh apo akciza, taksa etj”, tha Kovaçevski.

Pyetja ime ishte: I qeverisë ishte vendimi për të ngrirë çmimin e bukës, vendimi ishte edhe t’ju jepet energji elektrike më e lirë. Tani a mund të dënohen për ngrirjen e çmimit, por nuk mund të dënohen për shkelje të marrëveshjes?

 

“Nuk ka ligj, ka vetëm vendime”, u përgjigj Kovaçevski.

“Sepse ishte marrëveshje xhentëlmen”, tha Kovaçevski.

Por në të njëjtën mënyrë, pa zgjidhje ligjore, por me vendim të Qeverisë, janë ngrirë një pjesë e çmimeve të produkteve bazë ushqimore. Inspektimi i tregut tashmë ka dalë me të dhëna se ka shkruar gjoba për ata tregtarë që nuk e respektuan këtë rregull.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA