Lajme

Krerët e komunave të Kosovës dhe Shqipërisë mirëpriten nga Kasami në Tetovë

Autori

Autori

Portali Tetova

March 22, 2023, 07:03

Nxënësit e shkollave të Tetovës parashihet të kenë vizitë të rregullt të qyteteve turistike të Kosovës dhe Shqipërisë si dhe anasjelltas.

Kreu i Tetovës Bilall Kasami tha se në këtë mënyrë të rinjtë e të tre shteteve do të njohin më afër vendet e tyre fqinje si dhe përmes projekteve të tilla zhvillohet turizmi në këto rajone. Tetovën sot e vizituan dhjetëra kryetarë komunash nga Kosova si dhe ambasadori i Shqipërisë në Kosovë.

Në takime u diskutua për projekte të përbashkëta. Në kuadër të kësaj vizite për bashkëpunim rajonal mbi turizmin, kreu i Tetovës si dhe dhjetëra krerë të komunave të Kosovës vizituan disa pika turistike në Tetovë, ndërkaq nesër do të vizitojnë Pogradecin.

“Nga ky organizim do duhet të del edhe një iniciativë konkrete për një plan, sepse kur flasim për vizita të rregullta të nxënësve në kuadër të ekskursioneve që i bëjmë në kuadër të shkollave sigurisht do duhet njëfarë mekanizmi për përcjellje të kësaj.

Nxënësit tanë, fëmijët tanë ashtu siç ka qenë dhe në të kaluarën do duhet më mirë t’i njohin qytetet, rajonin dhe vendet e rajonit sepse vetëm kështu mund të shkojmë të bashkuar në Evropë”, tha Bilall Kasami, kryetar i Komunës së Tetovës.

 

“ Midis tre Qeverive, Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë janë bërë mbledhje të përbashkëta Qeverish si Kosova me Maqedoninë e Veriut, Shqipëria me Kosovën. Nga ana tjetër ne duam që të integrohemi të gjithë bashkë në këtë rajon edhe në një sferë shumë të rëndësishme siç është turizmi dhe pushteti lokal ka një rol të rëndësishëm për t’i detajuar më tej vendimet që do të marrin Qeveritë tona respektive”, u shpreh Qemal Minxhozi, Ambasador i Shqipërisë në Kosovë.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA