Kryeministri gjeorgjian thirrje Zelensky-t: Mos...

Kryeministri gjeorgjian thirrje Zelensky-t: Mos ndërhy në punët e brendshme të Gjeorgjisë

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Kryeministri i Gjeorgjisë, Irakli Garibashvili i bëri thirrje presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky që të mos ndërhyjë në situatën politike në Gjeorgji, pas një valë protestash që goditi vendin javën e kaluar.

Gjatë protestave kundër një ligji për “agjentët e huaj” që kritikët thanë se sinjalizonte një ndryshim autoritar në Gjeorgji, Zelensky falënderoi protestuesit për valëvitjen e flamurit ukrainas, duke thënë se tregonte respekt dhe i uroi vendit një “sukses demokratik “, shkruan Reuters.

Parlamenti gjeorgjian hodhi poshtë të premten projektligjin, për të cilin kundërshtarët thanë se ishte frymëzuar nga një ligj rus i vitit 2012, i cili është përdorur gjerësisht për të goditur disidencën gjatë dekadës së fundit dhe që kërcënonte përpjekjen e Gjeorgjisë për lidhje më të ngushta me Evropën.

“Kur një person që është në luftë, i përgjigjet veprimit shkatërrues të disa mijëra njerëzve këtu në Gjeorgji, kjo është dëshmi e drejtpërdrejtë se ky person është i përfshirë, i motivuar për të bërë diçka të ndodhë edhe këtu, për të ndryshuar,” tha Garibashvili./abcnews.al

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë
xhemail-jusufi-1
BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

DIASPORA