Kush është Mahinur Özdemir, e vetmja grua në qe...

Kush është Mahinur Özdemir, e vetmja grua në qeverinë Erdogan

Autori

Autori

Portali Tetova

June 6, 2023, 06:06

Mahinur Özdemi, një belgo-turke 40-vjeçare, iu bashkua qeverisë së re të Rexhep Tajip Erdogan. Presidenti i rizgjedhur i Turqisë, i cili u betua të shtunën më 3 qershor per të nisur mandatin e tij të tretë, prezantoi ekipin e tij të ministrave, i cili përfshite vetëm një grua.

Mahinur Özdemir Göktas 40-vjeç, Erdogan i besoi Ministrinë e Familjes dhe Çështjeve Sociale, pasi i kishte besuar në vitin 2019 postin e ambasadores në Algjeri, misioni i saj i parë politik për Turqinë.

Mahinur Özdemir ishte e angazhuar politikisht në Belgjikë, vendi ku ajo lindi në 1982 (babai i saj ishte një shitës ushqimesh në Schaerbeek). Vitet dyzet është me të vërtetë nga Brukseli. Pas diplomimit për shkenca politike në Bruksel, po aty ajo filloi të bënte karierën e saj, duke marrë pjesë në 2006 në zgjedhjet e saj të para komunale në emër të Qendrës Humaniste Demokratike (CDH).

Polemika për gjenocidin armen
Në Belgjikë, Mahinur Özdemir bëri përshtypje duke u betuar si deputete e Brukselit pa hequr shaminë e saj islame. Kjo ishte hera e parë që ndodhte në Belgjikë dhe ndoshta, më në përgjithësi, në Evropë. Para se të largohej nga jeta politike belge për t’iu përkushtuar Turqisë, Mahinur Özdemir ndezi polemika duke refuzuar të njihte gjenocidin armen, duke shkuar aq larg sa të mos nënshkruante një dokument të partisë së vet që përmbante fjalën “gjenocid”. Pas kësaj CDH do t’i kërkonte të largohej.

Megjithatë, pavarësisht stuhisë së shkaktuar në Belgjikë nga kjo polemikë, Mahinur Özdemir e kishte gjetur rrugën e vet. Ajo do zinte vend në spektrin politik turk, duke marrë mbështetjen e AKP-së, partisë së Erdoganit.

Përgatiti Lapsi.al. Burimi “Le soir” Belgjike

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA