Larje parash në investimin që e promovoi edhe BDI?

Larje parash në investimin që e promovoi edhe BDI?

Autori

Autori

Portali Tetova

January 26, 2023, 10:01

Policia Financiare dorëzoi në Prokurorinë për ndjekjen e Krimit të Organizuar dokument për një investim në vitin 2016 lidhur me transaksionet e parave për ndërtimin e fabrikës për ujë “Maja”.

Prokuroria heton pastrimin e mundshëm të parave përmes kompanive of shorë nga Qipro, ishujve të virgjër britanikë për realizimin e investimit “Uji Maja”.

Po kontrollohet edhe një person nga Ukraina lidhur me transaksionet. Firma ML GARI nga Maqedonia, u shfaq edhe në dokumentet e pandorës, ndërsa Ostro i Kroacisë dhe projekti ndërkombëtar për raportimin e krimit dhe korrupsionit tashmë publikuan se pas investimit kroat nga ishulli Mali Loshinj, fshihen of shorë kompani të personave që bashkëpunojnë ngushtë me funskionarë nga Rusia të cilët janë bashkëpunëtorë të afërt të presidentit rus Putin.

 

Firma NML Gari nuk fsheh se para për investimin ka siguruar nga kompania Of Shorë nga ishujt e virgjër britanikë.

Këtë investim e kishte promovuar edhe vet lideri i BDI-së Ali Ahmeti në shtator të vitit 2016 më zyrtarë të tjerë të lartë të BDI-së.

Ky është një hulumtim i realizuar nga IRL dhe Alsat. /Alsat.mk

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA