Lajme

Lënda e gjeografisë do të mësohet në dy lëndë në Maqedoni

Autori

Autori

Portali Tetova

April 20, 2023, 07:04

Koncepti i ri arsimor për klasën e gjashtë do ta vendosë gjeografinë në dy lëndë. Do të mësohet si pjesë e shkencave natyrore si dhe si pjesë e shkencave shoqërore.

Një risi në vitin e ardhshëm mësimor është se historia do të kombinohet me shkencat sociale sipas shembullit të klasave të pesta.

“Gjeografia nuk hiqet. Një pjesë do të jetë shkencat natyrore dhe një pjesë do të jetë në shkencat shoqërore. Edhe historia nuk hiqet, do të ketë lëndë histori dhe shoqëri sipas konceptit të ri”, u shpreh drejtori i Byrosë për Zhvillim, Zekirija Hasipi.

Ai shtoi se askush nga mësimdhënësit nuk humbet punën për shkak i gjithë ky ndryshim është paraparë.

Në shkollë do të mbetet etika si lëndë zgjedhore, ndërsa po ashtu do të ketë edhe lëndë zgjedhore si programim, art, teatër, valle popullore si dhe të zgjedhin aktivitete fizike.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Më shumë nga kategoria

kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
shqiperia-1-5-780x439
Llogaritë e kualifikimit në fazën tjetër, shanset që Shqipëria të kalojë grupin e “ferrit”
arben-1
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
448924440_1022029995961635_3368955905961830429_n
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
Screenshot 2024-06-23 132935
Votohet qeveria e Maqedonisë së Veriut
IMG_0889
Përmbytet Spitali i Tetovës
FB8A93BE-69E3-4D97-914E-FC60DBE46085-1024x617
EVN do të ndërpret energjinë elektrike në Tetovë për shkak të rrezikut nga goditjet elektrike pas motit të keq

DIASPORA