Lënda e gjeografisë do të mësohet në dy lëndë n...

Lënda e gjeografisë do të mësohet në dy lëndë në Maqedoni

Autori

Autori

Portali Tetova

April 20, 2023, 07:04

Koncepti i ri arsimor për klasën e gjashtë do ta vendosë gjeografinë në dy lëndë. Do të mësohet si pjesë e shkencave natyrore si dhe si pjesë e shkencave shoqërore.

Një risi në vitin e ardhshëm mësimor është se historia do të kombinohet me shkencat sociale sipas shembullit të klasave të pesta.

“Gjeografia nuk hiqet. Një pjesë do të jetë shkencat natyrore dhe një pjesë do të jetë në shkencat shoqërore. Edhe historia nuk hiqet, do të ketë lëndë histori dhe shoqëri sipas konceptit të ri”, u shpreh drejtori i Byrosë për Zhvillim, Zekirija Hasipi.

Ai shtoi se askush nga mësimdhënësit nuk humbet punën për shkak i gjithë ky ndryshim është paraparë.

Në shkollë do të mbetet etika si lëndë zgjedhore, ndërsa po ashtu do të ketë edhe lëndë zgjedhore si programim, art, teatër, valle popullore si dhe të zgjedhin aktivitete fizike.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA