Lajme

Lëvizja Anti-Bixhoz: Kërkojmë mbyllje të kazinove dhe bastoreve si në Shqipëri dhe Kosovë (VIDEO)

Autori

Autori

Portali Tetova

February 9, 2023, 12:02

Lëvizja antibixhoz e ka mirëpritur vendimin e Qeverisë për Projektligjin që parasheh zhvendosjen e objekteve të lojërave të fatit 500 metra larg shkollave, por thonë se kërkesat e tyre mbeten të pandryshuara për llojet e tjera të objekteve.

Në një konferencë për shtyp sot ata kujtuan se ende i qëndrojnë kërkesave të tyre – dislokim e objekteve të lojërave të fatit tre kilometra larg zonave të banuara. Vërejtje kanë edhe për projektligjin e Qeverisë.

“Disa gjëra filluan të lëvizin nga pika zero. Por, me këtë ligj të propozuar mundësohet afrimi i kazinove dhe bastoreve pranë universiteteve. Largimi nga universitetet nuk përmendet në projektligj.

Pyesim veten ku janë kopshtet, ku janë institucionet publike. Kjo kërkesë është para shtatë vitesh, kemi dhënë dy amendamente, në një kohë janë pajtuar, që të mos ketë lojëra fati para objekteve fetare, qendrës së qytetit, kopshteve dhe të gjitha institucioneve të tjera, e përsërisim që duhet të vendosen edhe ato objekte. Të mos lejohet t’u afrohen atyre objekteve”, theksoi Xhemal Abdiu, nga Lëvizja antibixhoz.

 

Nga Lëvizja antibixhoz porositën se është shteti dhe institucionet që nuk duhet të lejojnë kumarin dhe bastet ilegale nëse mbyllen objektet, siç paralajmëruan shoqata e organizatorëve dhe shoqatat e punonjësve të lojërave të fatit.

Lëvizja antibixhoz theksoi se është shteti dhe institucionet që nuk duhet të lejojnë kumarin dhe bastet ilegale nëse mbyllen objektet, siç paralajmëruan shoqata e organizatorëve dhe shoqatat e punonjësve të lojërave të fatit.

“Është hera e parë që jemi në të njëjtën gjatësi vale me ata, por me qëndrime diametralisht të kundërta, ata janë të pakënaqur, ne jemi të pakënaqur, por ne u bërtasim qytetarëve dhe i mësojmë se jeta nuk është një kub, nuk bëhet fjalë. 10 mijë të punësuar, por rreth njëqind mijë të papunë dhe prandaj është një problem i vogël sepse po dukemi si në Kosovë dhe Shqipëri. Ata do të zhvendosen në punë të tjera”, thotë Xhemal Abdiu.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
452518931_1265767194697996_8406614727011396292_n
Sedat Sulejmani mer detyrën në Ministrinë e Kulturës
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

DIASPORA