Lëvizja BESA - Dega Tearcë: Komuna e Tearcës va...

Lëvizja BESA – Dega Tearcë: Komuna e Tearcës vazhdon me avazin e vjetër – nuk ndan mjete për investime kapitale

December 22, 2023, 10:12

Edhe pse komuna e Tearcës dy vite është me kryetar të ri, ajo vazhdon të praktikoj avazin e vjetër dhe vazhdon të mos funksionoj ashtu siç duhet. Fillimisht, propozim programet çdo vit janë të njëjta, duke e bërë vetëm copy paste dhe duke mos ndryshuar asgjë. Fatkeqësisht, buxheti për vitin 2024 është vetëm për rroga dhe se në brendësi nuk ka asnjë mjet të destinuar për investime kapitale në të mirën e banorëve të Tearcës.
Kjo garniturë komunale nuk shfaq aspak interesim për të konkurruar në projekte të ndryshme ndërkombëtare dhe të shfrytëzoj në mënyrë efikase fondet e BE-së. Kjo tregon se komuna nuk ka administrate efikase, të paktën për të fituar një projekt të vogël për rregullimin e infrastrukturës arsimore.

Me keqardhje konstatojmë se edhe ky buxhet nuk ka asgjë për qytetarët, duke patur parasysh se komuna shpenzon 8 milion denarë për punësime me kontratë në vepër dhe kjo tregon ngarkesën që ia krijojnë buxhetit komunal, edhe duke e ditur se Tearca është komunë rurale dhe ka një buxhet të vogël vjetor.

Ne, këshilltarët e Lëvizjes BESA vlerësojmë se avazi i njëjtë po vazhdon dhe për këtë janë bindur qytetarët dhe në zgjedhjet e ardhshme fituese do të jetë Lëvizja BESA, sepse ka program dhe platformë të qartë në menaxhimin e institucionit dhe shfrytëzimin e parasë publike.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit
417492075_977054733775848_8622112516877266911_n
Bujar Osmani takohet me Erdoganin në Turqi
BDI-VMRO-bllokon-cdo-gje-europiane-ne-Kuvend-dhe-ua-merr-qytetareve-mbi-500-milione-euro-670x430
Revoltë në BDI: Sela kërkon shumë! Zyrtarët integristë i kërkojnë Ahmetit që në zgjedhje të dalin vetë
xhemail-jusufi-1
BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

DIASPORA