LSDM: Rriten pensionet për 330.000 pensionistë
RRITJA E PENSIONEVE

LSDM: Rriten pensionet për 330.000 pensionistë

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

LSDM njofton se 330.000 pensionistë do të marrin pensione më të mëdha nga muaji mars.

Me pensionin e marsit, siç sqarojnë ata, pason një rritje historike e pensioneve me 8.4 për qind për të gjithë 330 mijë pensionistët.

“Pensioni mesatar nga 17.666 do të rritet në 19.150 denarë. Përmes politikave të përgjegjshme dhe efikase, qeveria e udhëhequr nga LSDM për vetëm një vit nga marsi 2022 deri në mars 2023 i rriti pensionet për 18 për qind, gjë që nuk ka ndodhur kurrë më parë.

Falë metodologjisë së re të korrigjimit, me të cilën pensionet korrigjohen dy herë në vit me rritjen e kostos së jetesës dhe rritjen e pagës mesatare, sigurohet rritje e vazhdueshme e të hyrave pensionale”, thuhet në njoftimin e LSDM-së.

Nga atje shtojnë se institucionet vazhdojnë të përkujdesen për pensionistët, të cilët, siç thonë nga atje, duhet të jetojnë me dinjitet.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA