Maqedonia është vendi i 39-të më i mjerë në botë

Autori

Autori

Portali Tetova

May 25, 2023, 12:05

Steve Hanke, profesor i ekonomisë së aplikuar në Universitetin Johns Hopkins, përpiloi një listë të vendeve më të mjerueshme në vitin 2022.

Rezultatet janë norma e papunësisë (shumëzuar me dy), inflacioni dhe normat e huadhënies bankare minus ndryshimin në përqindje vjetore të PBB-së reale për frymë.
Në vendin e parë në listën e Hanke është Zimbabve, indeksi i së së cilës është 414.7. Inflacioni cilësohet si faktori më i madh i situatës së keqe në këtë vend.

Maqedonia e Veriut renditet e 39-ta me një indeks prej 50.4 falë papunësisë. I njëjti indeks me më shumë, kujdes, Myanmar, dhe menjëherë pas nesh janë Algjeria, Nigeria, Tunizia dhe Mauritania…

Kur bëhet fjalë për vendet e tjera të rajonit, më e keqja është Bosnja dhe Hercegovina në vendin e 18-të, Mali i Zi në vendin e 34-të, Serbia në vendin e 54-të, Rumania në vendin e 79-të Greqia në vendin e 84-të, Shqipëria në vendin e 97-të, Kroacia në vendin e 98-të, Bullgaria në vendin e 101-të dhe Sllovenia në vendin e 118-të.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA