Lajme

Maqedonia ka krizë infermieresh, shoqatat e mjekëve alarmojnë për ikje masive

Autori

Autori

Portali Tetova

February 8, 2023, 02:02

Maqedonia ka nevojë për dyfishin e infermierëve se sa janë për momentin. Duke komentuar deklaratën e kreut të shoqatës së mjekëve se për 10 vitet e fundit kanë ikur 2000 mjekë, Ministri i Shëndetësisë tha se pavarësisht se ikja e mjekëve është shqetësuese, kohës së fundit vërehet një rënie e këtij trendi.

“Me numër të mjekëve nuk ngecim shumë mbrapa, jemi afër. Më tepër ngecim me motrat, motrat medicinale realisht duhet të jenë në numër dyfish më të madh nga ajo që ne për momentin disponojmë. Si ministri e Shëndetësisë jemi në kontakt të vazhdueshëm me Fakultetin e mjekësisë në Shkup, Tetovë dhe Shtip.

Për të krijuar kuadro të reja ne kemi punuar më tepër, intensivisht me të tre Fakultetet për të rritur kapacitetin dhe për të ju mundësuar specializime, siç e dini kemi mundësuar 8 speciailizime në UT që të mund të krijojmë kapacitete të reja dhe mjek të rinj specialist në 8 lëmi të ndryshme”, deklaroi Bekim Sali, Ministër i Shëndetësisë.

Ndërsa të dhënat zyrtare të Odës së Mjekëve të cilat janë relevante, flasin se numri i licencave aktive të mjekëve në vend për momentin është 9,643.

 

“Oda e Mjekëve nuk ka të dhëna relevante rreth ikjes së mjekëve. Por edhe pa pasur të dhëna precize mbi ikjen e mjekëve, edhe tek ne e qartë është trendi I shpërnguljes së mjekëve jashtë vendit. Potencojmë se mbajtja e mjekëve të rinj Brenda shtetit tonë është prioritet nëse duam ta mbajmë të gjallë sistemin tonë shëndetësor. Që mjekët tanë të rinj të qëndrojnë brenda Maqedonisë është e rëndësishme të ju sigurohet vlerësim real i punës, mundësi për edukim si dhe lehtësime në hapjen e ordinancave private, subvencionim dhe punësime”, thonë nga Oda e Mjekëve.

Vetëm nga Shoqata e Mjekëve të Maqedonisë dhjetë viteve e fundit kanë ikur 2000 mjekë, nga 7,400 anëtarë sa ka pasur kjo shoqatë, kanë ngelur vetëm 5,400. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB
Screenshot-23-696x436
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

DIASPORA