Maqedoni

Me afrimin e pushimeve rikthehet “lluga” për marrjen e pasaportave

Autori

Autori

Portali Tetova

April 15, 2024, 03:04

Me afrimin e periudhës pushimeve rikthehet rrëmuja para sporteleve të MPB-së për aplikim për pasaportë.

Qytetarë shprehen të revoltuar. Thonë se janë detyruar të anulojnë pushimet për shkak të pritjes deri në tre muaj për marrjen e pasaportave në mënyrë të rregullt. Ndërkohë disa të tjerë për të tejkaluar këtë pritje kanë zgjedhur mënyrën e shpejtë për tu pajisur me këtë dokument udhëtimi.

“Dy muaj e gjysmë që aplikova dhe ende nuk është gati pasaporta e re. Çfarë përgjigje more? Më thanë shiko mos është në stacionin “Beko” sepse e dorëzova atje. A të thanë arsyen përse vonohen kaq gjatë. Çdokush e gjen një arsye që të dalin nga kriza. Nuk është në rregull pritja dy-tre muaj për një pasaportë”, tha një qytetar.

“U fotografova para tre muajve por e kishin humbur dhe e gjeten pas tre muajve. A u deshtë të udhëtoni diku këto tre muaj? Po, për në Belgjikë u deshtë të shkoj por kjo është. Por faleminderit përsëri edhe pse pas tre muajve e gjeten”, tha një tjetër qytetar.

“Zgjodhët mënyrën e përshpejtuar apo të rregullt? Të përshpejtuar sepse duhet të shkoj me familjen në Evropë”, deklaroi një qytetar.

“Zgjodha mënyrën e rregullt sepse nuk kisha nevojë sepse i ka dy nënshtetësi djali për fat edhe të Belgjikës edhe të Maqedonisë dhe nuk kemi nevojë për shpejtë. Keni ardhur në pushim? Po, dhe e shfrytëzojmë mundësinë, po”, u shpreh një tjetër qytetar.

Nga Ministria e Punëve të Brendshme nuk morëm përgjigje se cila është arsyeja e pritjes deri në tre muaj për marrje të pasaportave në mënyrë të rregullt por bënë të ditur se deri tani mbi 1 milion e 490 mijë qytetarë kanë aplikuar për pasaportë me emrin e ri të shtetit, ndërsa 1.245.286 qytetarë kanë aplikuar për letërnjoftim dhe 646.989 qytetarë kanë aplikuar për leje të vozitjes. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA