Mendi Qyra: Vendi ka nevojë për mbi 20 mijë punëtorë nga jashtë

Autori

Autori

Portali Tetova

June 16, 2023, 09:06

Fuqia punëtore është një ndër problemet më të mëdha në Maqedoni, por edhe në rajon.

Kreu i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri – Perëndimore, Mendi Qyra, në një intervistë për Klan Debat ka bërë të ditur nevojën e madhe për punëtorë, të cilën e kanë bizneset në Maqedoni. Qyra foli përpjekjet e organizatës që ai drejton, për të liberalizuar tregun e fuqisë punëtor, duke bërë kërkesa të tilla në shtetet e rajonit, si Shqipëri, Kosovë e Serbi.

“Maqedonia, për fat të keq ka një kuotë të caktuar mbi të cilën nuk kalohet. D.m.th. janë 5 mijë punëtorë që duhet të sillen nga jashtë. 5 mijë punëtorë janë shumë pak. Ne, tani sigurisht kemi nevojë për mbi 20 mijë punëtorë, sidomos në pjesën e ndërtimtarisë dhe turizmit. Kemi kërkuar nga qeveria që të rritet kjo kuotë. presim që të paktën këtë vit të rritet kuota”, theksoi Qyra në Klan Debat.

Por megjithatë, sipas tij, duhet të shfrytëzohen maksimalisht edhe kapacitetet vendore dhe këtu kërkon angazhim institucional, sidomos nga Ministria për punë dhe politikë Sociale./KlanMacedonia

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_9224
Rivotimet: Fatmire Isaku humbi mandatin, Imërlije Saliu deputete e re
wfewfefWF
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
fronti-vlen-800x345
VLEN-i shkon në 14 deputetë, Fronti Evropian bie në 18
IMG_9213
Deputeti i 8 i VLEN-it në Njësinë e Gjashtë Zgjedhore, Mexhiti: E konfirmon legjitimitetin tonë tek shqiptarët
IMG_9202
Adnan Azizi bëhet deputet, VLEN tani ka 14 kurse Fronti 18
IMG_9194
Halil Kastrati nderohet me “Çmimin e Mirësisë” nga Erdogan

DIASPORA