Mendi Qyra: Vendi ka nevojë për mbi 20 mijë pun...

Mendi Qyra: Vendi ka nevojë për mbi 20 mijë punëtorë nga jashtë

Autori

Autori

Portali Tetova

June 16, 2023, 09:06

Fuqia punëtore është një ndër problemet më të mëdha në Maqedoni, por edhe në rajon.

Kreu i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri – Perëndimore, Mendi Qyra, në një intervistë për Klan Debat ka bërë të ditur nevojën e madhe për punëtorë, të cilën e kanë bizneset në Maqedoni. Qyra foli përpjekjet e organizatës që ai drejton, për të liberalizuar tregun e fuqisë punëtor, duke bërë kërkesa të tilla në shtetet e rajonit, si Shqipëri, Kosovë e Serbi.

“Maqedonia, për fat të keq ka një kuotë të caktuar mbi të cilën nuk kalohet. D.m.th. janë 5 mijë punëtorë që duhet të sillen nga jashtë. 5 mijë punëtorë janë shumë pak. Ne, tani sigurisht kemi nevojë për mbi 20 mijë punëtorë, sidomos në pjesën e ndërtimtarisë dhe turizmit. Kemi kërkuar nga qeveria që të rritet kjo kuotë. presim që të paktën këtë vit të rritet kuota”, theksoi Qyra në Klan Debat.

Por megjithatë, sipas tij, duhet të shfrytëzohen maksimalisht edhe kapacitetet vendore dhe këtu kërkon angazhim institucional, sidomos nga Ministria për punë dhe politikë Sociale./KlanMacedonia

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin
Казино Буй онлайн зеркало официального сайта

DIASPORA