Micko dhe Dhimo në unison të plotë kundër gjuhë...

Micko dhe Dhimo në unison të plotë kundër gjuhës shqipe!

Autori

Autori

Portali Tetova

April 5, 2023, 10:04

Nedai Saoli
Çfarë duhet të deklarojnë më hapur dhe më qartë, më zi dhe më keq se kaq liderët e bllokut sllavo-maqedonë, që injoranca jonë të kuptojë se ata nuk janë gati që ta fshijnë nga kushtetuta nofkën e mynxurës dhe të turpit të paparë në Europë, 20% e famshëm me të cilën i referohen gjuhës shqipe.

Injorancës dhe militantëve të verbër shqiptarë nuk i bënë përshtypje fakti mbi qëndrimin e tyre të pandryshuar shoven dhe antishqiptar për mosfshirjen nga kushtetuta njollën e zezë të 20%, por vazhdojnë të besojnë në broçkullat e liderëve shqiptarë, se këtë radhë patiçkat e zemrës ‘do ia bëjnë bam’ dhe do ta fshijnë nga kushtetuta nofkën e apartheidit modern.

Gjithsesi, në ndryshimet kushtetuese të radhës kampi tjetër do të ruaj supremacinë mbi shtetin dhe pushtetin, ku shqiptarëve do t’u rezervohet një status i veçant i pakicës së favorizuar dhe gjuhën shqipe si gjuhë të favorizuar në lokalitetet me shumicë shqiptare krahas sllavishtes.

Pra, shqipja nuk mund të përdoret gjatë zhvillimit të mbajtjes së seancave në gjykatat komunale apo të Apelit dhe atë Supreme, në regjistrimin e dokumentacionit në Noteri apo në dëshmitë e tapive kadastrale, në polici dhe sigurimin shtetëror sepse sllavishtja është gjuha e shtetit dhe pushtetit.

 

Ndaj, partiçkat tona duhet t’ia shpjegojnë këto fakte militantëve të tyre të verbër nga dashuria për mëmën parti se, ne si përfaqësuese tuaja kaq mund të bëjmë përballë presionit ë shtetit dhe pushtetit për gjuhën shqipe se kaq na lejohet!

Kështu, p.sh; në përcaktimin e drejtorive të policisë kuomuna me shumicë sllave caktohet si drejtori e policisë rajonale, ku përfshijnë shumicën e vendbanimeve me shumicë shqiptare.
Me këtë frymë qëllimisht është përcaktuar Ohri, si drejtori rajonale e policisë për të shmangur Strugën si komunë me shumicë shqiptare, një arsye më shumë për mos ta përdorur gjuhën shqipe si gjuhë e dytë zyrtare.

Ky është parashikimi i konstitucionalistëve sllavë mbi përdorimin e gjuhës së pakicave në ‘drzhavën Severna’ pas ndryshimeve kushtetuese që pritet se do të bëhen së shpejti.

Çfarë gjëme duhet të ndodhë që shqiptarët të zgjohen nga gjumi i gjatë i tetë dekadave nga trajtimi shoven dhe shtypja kombëtare ndaj shqiptarëve si përdhosja e identitetit gjuhësor me emërtimin denigrues si 20%?!

Injoranca jonë pa dinjitet dhe militantët e verbër të partiçkave politike, nuk ‘lëvizin nga vendi’ edhe kur poshtërohen e përbuzen, kur shtypen dhe denigrohen në baza etnike, ajo gjykon ndryshe dhe e pranon këtë aparthejd ‘modern të drzhavës’ me arsyetimin banal se ‘ai që të do të rreh’!

Prononcimet joserioze të liderëve shqiptarë edhe këtë radhë janë sa për t’i bërë qejfin militantëve të tyre, pasi ata i kanë dhënë besën kampit tjetër se sido që të ndodhë ata do të jenë në një zë me qëndrimin e qeverisë Dhimo dhe të kryekomitit Micko, ku statusi dhe gjuha shqipe nuk do të jenë të barabartë me sllavët, por një status i privilegjuar i pakicës shqiptare në krahasim me pakicat e tjera.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
Apuestas Deportivas Perú 2022 Casas de Apuestas Per
Pinup Casino Peru Casino en línea pin-u
Pin-up On Line Casino Giriş Onlayn Oyunları Və Qazanc Imkanlarını Açığa Çıxartın
IMG_4592
Afrim Gashi: Fitore plebishitare me 120 mijë vota më 8 maj
C8DA3CE8-FDD4-4E28-A6AA-AFC740774731 (1)
Kasami: Ne do të fitojmë! (Video)
IMG_4591
Arben Taravari: Do jem president i të gjithëve, do sjellim ndryshimin me popullin përpara

DIASPORA