Micko dhe Dhimo në unison të plotë kundër gjuhë...

Micko dhe Dhimo në unison të plotë kundër gjuhës shqipe!

Autori

Autori

Portali Tetova

April 5, 2023, 10:04

Nedai Saoli
Çfarë duhet të deklarojnë më hapur dhe më qartë, më zi dhe më keq se kaq liderët e bllokut sllavo-maqedonë, që injoranca jonë të kuptojë se ata nuk janë gati që ta fshijnë nga kushtetuta nofkën e mynxurës dhe të turpit të paparë në Europë, 20% e famshëm me të cilën i referohen gjuhës shqipe.

Injorancës dhe militantëve të verbër shqiptarë nuk i bënë përshtypje fakti mbi qëndrimin e tyre të pandryshuar shoven dhe antishqiptar për mosfshirjen nga kushtetuta njollën e zezë të 20%, por vazhdojnë të besojnë në broçkullat e liderëve shqiptarë, se këtë radhë patiçkat e zemrës ‘do ia bëjnë bam’ dhe do ta fshijnë nga kushtetuta nofkën e apartheidit modern.

Gjithsesi, në ndryshimet kushtetuese të radhës kampi tjetër do të ruaj supremacinë mbi shtetin dhe pushtetin, ku shqiptarëve do t’u rezervohet një status i veçant i pakicës së favorizuar dhe gjuhën shqipe si gjuhë të favorizuar në lokalitetet me shumicë shqiptare krahas sllavishtes.

Pra, shqipja nuk mund të përdoret gjatë zhvillimit të mbajtjes së seancave në gjykatat komunale apo të Apelit dhe atë Supreme, në regjistrimin e dokumentacionit në Noteri apo në dëshmitë e tapive kadastrale, në polici dhe sigurimin shtetëror sepse sllavishtja është gjuha e shtetit dhe pushtetit.

 

Ndaj, partiçkat tona duhet t’ia shpjegojnë këto fakte militantëve të tyre të verbër nga dashuria për mëmën parti se, ne si përfaqësuese tuaja kaq mund të bëjmë përballë presionit ë shtetit dhe pushtetit për gjuhën shqipe se kaq na lejohet!

Kështu, p.sh; në përcaktimin e drejtorive të policisë kuomuna me shumicë sllave caktohet si drejtori e policisë rajonale, ku përfshijnë shumicën e vendbanimeve me shumicë shqiptare.
Me këtë frymë qëllimisht është përcaktuar Ohri, si drejtori rajonale e policisë për të shmangur Strugën si komunë me shumicë shqiptare, një arsye më shumë për mos ta përdorur gjuhën shqipe si gjuhë e dytë zyrtare.

Ky është parashikimi i konstitucionalistëve sllavë mbi përdorimin e gjuhës së pakicave në ‘drzhavën Severna’ pas ndryshimeve kushtetuese që pritet se do të bëhen së shpejti.

Çfarë gjëme duhet të ndodhë që shqiptarët të zgjohen nga gjumi i gjatë i tetë dekadave nga trajtimi shoven dhe shtypja kombëtare ndaj shqiptarëve si përdhosja e identitetit gjuhësor me emërtimin denigrues si 20%?!

Injoranca jonë pa dinjitet dhe militantët e verbër të partiçkave politike, nuk ‘lëvizin nga vendi’ edhe kur poshtërohen e përbuzen, kur shtypen dhe denigrohen në baza etnike, ajo gjykon ndryshe dhe e pranon këtë aparthejd ‘modern të drzhavës’ me arsyetimin banal se ‘ai që të do të rreh’!

Prononcimet joserioze të liderëve shqiptarë edhe këtë radhë janë sa për t’i bërë qejfin militantëve të tyre, pasi ata i kanë dhënë besën kampit tjetër se sido që të ndodhë ata do të jenë në një zë me qëndrimin e qeverisë Dhimo dhe të kryekomitit Micko, ku statusi dhe gjuha shqipe nuk do të jenë të barabartë me sllavët, por një status i privilegjuar i pakicës shqiptare në krahasim me pakicat e tjera.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA