Muaji i Ramazanit, qytetarët ankohen për çmimet...

Muaji i Ramazanit, qytetarët ankohen për çmimet: Duam të blejmë, s’kemi para

Autori

Autori

Portali Tetova

March 22, 2023, 12:03

Në krizë ekonomike, me shportë konsumatore të shtrenjtë, ndërsa të ardhura të ulëta, besimtarët myslimanë kanë filluar përgatitjet për muajin e Ramazanit. Mes dëshirës që ta ruajnë frymën e Ramazanit, me shumë ushqime në tryezën e iftarit e syfyrit, qytetarët e anketuar thonë se do të shkurtojnë listën e blerjeve krahasuar me vitet e kaluara.

“Po. Po ngadalë ngadalë po blejmë, sa e kemi xhepin aq… Po heqim nga pak prej secilit send, ta kalojmë Ramazanin si duhet… (A keni me prit mysafirët njëjtë) Po kësmet.”

“ Patjetër duhet, ka ardhur koha… Patjetër duhet të bëjmë shkurtime se nuk janë mundësitë siç kanë qenë më herët. Kështu që diçka po diçka jo… Normal, inshaAllah na vijnë mysafirët.”

“Nuk mund të presim sikur kemi pritur, se nuk ka, kushtet janë më të rënda, nëse në Ramazan i ke thirr 20 vetë, tani duhet të thërrasësh 10, pak numrin më të vogël.”

“ Më pak”.
Shitësit thonë se këtë vit, krahasuar me vitet e kaluara në këtë periudhë ka shumë më pak shitje.

“Njerëzit duan të përgatiten, por nuk kanë të ardhura prej askund. Çmimet nuk janë të lira dhe nuk kanë, me një rrogë ku t’i çon paratë më parë, a të paguajë rrymën, a të blejë për të ngrënë e me pi, kanë shumë për të dhënë, ndërsa marrin pak.

Kanë blerë më parë më shumë se çmimet ishin më të lira, dani më të shtrenjta, me 1000 denarë më herët kanë mbushur 2 kese, ndërsa tani një.”

“Jo jo, prapë njësoj është, sikur ka qenë më herët, nuk kanë njerëzit të holla…shumë ka dallim shumë është më dobët këtë vit.”

 

“Kanë nis me ble, çmimet janë shumë të larta…( A po blejnë njëjtë sikur vitet e kaluara?) Normal ashtu njëjtë..( Ju personalisht a jeni përgatit për Ramazan) Po jemi përgatit… Normal se më herët ishte viruse, tani do të ketë mysafir, do të jetë Ramazani si më herët”.

Mos e humb

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon

Më shumë nga kategoria

IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
Online Spor Bahisleri Şirketi Ve Casin
All The Classic Pinup Poses For Vintage Romance Photoshoot
"mostbet Kz Официальный Сайт: Казино И Букмекерская Контор
"mostbet Kz Официальный Сайт: Казино И Букмекерская Контор
Pin Up Online Casino Aviator Pin Upwards Apostas Esportiva
IMG_4179
Pesë gjërat që nuk duhet t’i postoni kurrë në Facebook

DIASPORA