Muaji i Ramazanit, qytetarët ankohen për çmimet...

Muaji i Ramazanit, qytetarët ankohen për çmimet: Duam të blejmë, s’kemi para

Autori

Autori

Portali Tetova

March 22, 2023, 12:03

Në krizë ekonomike, me shportë konsumatore të shtrenjtë, ndërsa të ardhura të ulëta, besimtarët myslimanë kanë filluar përgatitjet për muajin e Ramazanit. Mes dëshirës që ta ruajnë frymën e Ramazanit, me shumë ushqime në tryezën e iftarit e syfyrit, qytetarët e anketuar thonë se do të shkurtojnë listën e blerjeve krahasuar me vitet e kaluara.

“Po. Po ngadalë ngadalë po blejmë, sa e kemi xhepin aq… Po heqim nga pak prej secilit send, ta kalojmë Ramazanin si duhet… (A keni me prit mysafirët njëjtë) Po kësmet.”

“ Patjetër duhet, ka ardhur koha… Patjetër duhet të bëjmë shkurtime se nuk janë mundësitë siç kanë qenë më herët. Kështu që diçka po diçka jo… Normal, inshaAllah na vijnë mysafirët.”

“Nuk mund të presim sikur kemi pritur, se nuk ka, kushtet janë më të rënda, nëse në Ramazan i ke thirr 20 vetë, tani duhet të thërrasësh 10, pak numrin më të vogël.”

“ Më pak”.
Shitësit thonë se këtë vit, krahasuar me vitet e kaluara në këtë periudhë ka shumë më pak shitje.

“Njerëzit duan të përgatiten, por nuk kanë të ardhura prej askund. Çmimet nuk janë të lira dhe nuk kanë, me një rrogë ku t’i çon paratë më parë, a të paguajë rrymën, a të blejë për të ngrënë e me pi, kanë shumë për të dhënë, ndërsa marrin pak.

Kanë blerë më parë më shumë se çmimet ishin më të lira, dani më të shtrenjta, me 1000 denarë më herët kanë mbushur 2 kese, ndërsa tani një.”

“Jo jo, prapë njësoj është, sikur ka qenë më herët, nuk kanë njerëzit të holla…shumë ka dallim shumë është më dobët këtë vit.”

 

“Kanë nis me ble, çmimet janë shumë të larta…( A po blejnë njëjtë sikur vitet e kaluara?) Normal ashtu njëjtë..( Ju personalisht a jeni përgatit për Ramazan) Po jemi përgatit… Normal se më herët ishte viruse, tani do të ketë mysafir, do të jetë Ramazani si më herët”.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA