Rroga 750 euro dhe nuk gjenden punëtorë me punu tokën

Autori

Autori

Portali Tetova

January 11, 2023, 04:01

Mungesa e fuqisë punëtore është një prej temave që kanë ngritur prodhuesit kosovar në emisionin “KALLXO Pernime”.

Burim Piraj, pronar i kompanisë “Meka Hallall Food” gjatë këtij emisioni, ka thënë se nuk ka njerëz që as me rrogë deri 700 euro pranojnë për t’i ruajtur bagëtitë.

“Kthehemi në vitin 1999 kur Kosova e ka humb Fondin e Bagëtive, prej asaj kohe ka ngel një e katërta (e bagëtive që Kosova i ka pas). Kur shkatërrohet një fond i bagëtive i një vendi, humbin edhe njerëzit që janë marrë me bagëti, humbin qobanat.

A e dini për momentin sa e vështirë është me gjetë (me punësu) një qoban? Unë i kisha mbajtë 10 mijë copa dhenë, por nuk mundësh me gjetë njërëz të gatshëm që që pranojnë (me punu si qoban) për 500 euro në muaj. Nuk vjen kush për 500 euro me i ru dhetë. Edhe 700 euro është diskutabile. Problemi është se na i kemi humbë njërëzit që janë marrë me bagëtitë, na duhet tash me kriju njerëz” – ka thënë Piraj në KallxoPernime.

 

Njëjtë edhe Bedri Kasumi nga kompania “Pestova”, ka ngritur si problem mungesën e punëtorëve.

Ai thotë se edhe rroga 750 euro me dy shujta ditore, nuk është i tërheq ata për të punuar tokën. Ai thotë se i ka 250 punëtorë të rregullt. Shumica theksoi se janë të komunitetit joshqiptar.“Është shumë problem [me gjet punëtorë], edhe ky problem po vjen duke u rritë për çdo ditë e më shumë. Do të thotë kur ka qenë rroga 350 euro, ne kemi pasur punëtorë sezonal sa të duash edhe ata (në të kaluarën) kanë folë shqip, do të thotë (kanë qenë) shqiptarë.

Kur sot është 750-900 [rroga] me dy shujta dite, dhe është aq punë e lehtë sepse bëhet me pajisje, nuk ke njerëz që donë” – ka thënë Kasumi.“I kam 250 puntorë të rregullt. Më shumë janë jo shqiptarë, saktësisht (po punësojmë) serb dhe romë. Trajtohen në mënyrën më të mirë dhe punojnë në mënyrën më të mirë të mundur. Kjo është çështje që duhet me i diskutu. Unë ndalem dhe mendoj që pse po ndodhë kjo, nuk kam përgjigje. Ne (shqiptarët) s’po e dojna as punën e as lopën (e as tokën)” – ka theksuar ai. /kallxo.com

 

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_9224
Rivotimet: Fatmire Isaku humbi mandatin, Imërlije Saliu deputete e re
wfewfefWF
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
fronti-vlen-800x345
VLEN-i shkon në 14 deputetë, Fronti Evropian bie në 18
IMG_9213
Deputeti i 8 i VLEN-it në Njësinë e Gjashtë Zgjedhore, Mexhiti: E konfirmon legjitimitetin tonë tek shqiptarët
IMG_9202
Adnan Azizi bëhet deputet, VLEN tani ka 14 kurse Fronti 18
IMG_9194
Halil Kastrati nderohet me “Çmimin e Mirësisë” nga Erdogan

DIASPORA