728 x 94

Në 2022, vetëm 18 lindje në Dibër

Autori

Autori

Portali Tetova

January 14, 2023, 04:01

Gjatë vitit që kaloi përsëri nënat dibrane në pjesën më të madhe lindjet i kanë realizuar në Spitalin e Strugës, të Shkupit kurse është minoren numri i nënave që kanë lindur në Spitalin e Dibrës. Kjo situatë përsëritet disa vite me radhë. Vetëdija për të patur një lindje më të mirë dhe më të lehtë çon nënat e reja nga Dibra të lindin më shumë në Strugë se sa në vendlindje.

Të dhënat të Spitalit të Përgjithshëm në Dibër thonë se edhe gjatë vitit që kaloi më shumë lindje janë kryer në Spitalet e tjera se sa në Dibër. Drejtoresha e Spitalit Sevdie Koxha informoi se gjatë vitit 2022 në Dibër kanë lindë gjithsej 18 foshnje. Lindjet janë realizuar pa probleme në repartin e gjinekologjisë.

Nga ana tjetër 68 lindje, nënat dibrane kanë patur në Spitalin e Përgjithshëm në Strugë. Gjinekologu Muhamed Asani thotë se viteve të fundit pjesa më e madhe e nënave dibrane lindjet i realizojnë në Spitalin e Strugës. Sipas tij në vitin 2022 janë evidentuar 68 lindje të nënave nga komuna e Dibrës si nga qyteti ashtu edhe nga fshatrat.

“Nga 68 lindje, 28 lindje janë realizuar me operacione cezariane. Sa i takon numrit të lindjeve ka disa vite me radhë që gratë dibrane në pjesën më të madhe lindin në Spitalin e Strugës”, thotë gjinekologu Asani. Por, duhet theksuar edhe faktin se përveç lindjeve në spitalin e Strugës ka edhe pacientë të tjerë dibran të cilët pikërisht në këtë institucion shëndetësor realizojnë kontrolle për sëmundje të tjera. Diçka më shumë se 30 lindje gjatë vitit që kaloi janë realizuar në spitalet shtetërore dhe private në Shkup si dhe në Tetovë.

 

Numri i ulët i lindjeve që realizohet në Spitalin e Dibrës tani është prezent disa vite me radhë. Deri vonë si shkaqe kryesore kanë qenë mungesat e mjekëve specialist që i nevojitet repartit të gjinekologjisë por edhe dëshirat të nënave dibrane të lindin në Strugë, edhe pse kohëve të fundit është rritur numri i gjinekologëve në Spitalin e Dibrës. Udhëtimet drejt Strugës apo Shkupit janë kryesisht një dëshirë edhe e vet nënave.

Numri i lindjeve në komunën e Dibrës mesatarisht është diçka më shumë se 120. Në krahasim me dy dekada më parë, ka një ulje rapide të lindjeve për shkak të migrimit masiv të popullatës. Gjinekologu i njohur dibran tani më pensionist Dr Ferit Vojnika për gazetën KOHA thotë se para katër dekadave në Spitalin e Dibrës janë evidentuar edhe mbi 700 lindje nga komunat Dibër dhe Qendër Zhupë. Këto të dhëna flasin qartë se ulja rapide e lindjeve për shkak të migrimit vazhdon të thellohet nga viti në vit. (koha.mk)

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_6941
Mbyllen tragjikisht pushimet për muajin e Ramazanit, 1 viktimë e dhjetëra të bllokuar në ajër nga rrëzimi i teleferikut në Turqi
IMG_6940
Në RMV ka tre avionë për shuarjen e zjarreve, por vetëm një pilot
IMG_6938
Mexhiti: Shokët e Gruevskit dhe dostat e Menduh Thaçit në panik nga humbja
Казино Аврора Зеркало
Для российской мобильной ОС "Аврора" хотят начать разрабатывать игры Компьютерные и мобильные игры
IMG_6910
Fillon shembja e stadiumit të Tetovës për t’u ndërtuar i riu, eskavatorin e nget Bilall Kasami

DIASPORA