Në Malin Sharr nuk ka murtajë afrikane te derrat

Në Malin Sharr nuk ka murtajë afrikane te derrat

Autori

Autori

Portali Tetova

February 1, 2023, 12:02

Në territorin e Parkut Kombëtar Mali Sharr, nuk ka sëmundje të murtajës afrikane te derrat e egër që janë gjuajtur sipas marrëveshjes me kompanitë e gjuetisë për të zvogëluar rrezikun e përhapjes së asaj sëmundje në zonën e mbrojtur malore.

Institucioni Publik Parku Kombëtar Mali Sharr rikujton se gjuetia atje është plotësisht e ndaluar, dhe marrëveshja me shoqatat e gjuetisë për të a.q. gjuetia sanitare vlen vetëm për një periudhë të caktuar për të eliminuar sëmundjen.

“Dje skadoi vlefshmëria e Vendimit dhe marrëveshjeve për bashkëpunim të cilat Institucioni Publik Parku Kombëtar Mali Sharr i lidhi me shoqatat gjuetare Kuçi Baba, Shqiponja e Sharrit, Mali Sharr dhe Luboten me qëllim të ndërmarrjes së masave në lidhje me përhapjen e murtajës afrikane te derrat.

 

Marrëveshjet u lidhën në bazë të Vendimit për lejimin e gjuetisë së gjahut nën mbrojtjen dhe masave të ndërmarra nga Agjencia për Ushqim dhe Veterinari (AUV) në lidhje me përhapjen e murtajës afrikane te derrat, e sjellë nga Ministria e bujqësisë, pylltarisë dhe ekonomisë së ujërave nr.50-8629/1 të datës 30.08.2022 vitit dhe Vendimit të AUV-së për kontroll dhe masa mbrojtëse në lidhje me sëmundjen e murtajës afrikane te derrat nr.10-2257/2 të datës 03.08.2022 vit dhe ndryshimeve dhe plotësimeve të këtij vendimi”, bëhet e ditur në njoftim.

Në territorin e Parkut Kombëtar Mali Sharr është e ndaluar gjuetia e kafshëve të egra dhe është e ndaluar lëvizja e personave me pushkë dhe mjete tjera për gjueti. “Mosrespektimi dhe shkelja e ligjeve dhe rregullave do të sanksionohet sipas dispozitave ligjore pozitive”, porosisin nga IP Mali Sharr. Gjuetia e paligjshme është e dënueshme me nenin 228 të KP të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA