Nephew: Të hetohet korrupsioni i mundshëm në Ko...

Nephew: Të hetohet korrupsioni i mundshëm në Korridoret 8 dhe 10-D

Autori

Autori

Portali Tetova

March 14, 2023, 02:03

Koordinatori global kundër korrupsionit i angazhuar në Departamentin Amerikan të Shtetit, Richard Nephew në një intervistë për emisionin “360gradë” në Alsat ka deklaruar se çfarëdo indikacioni për korrupsion në ndërtimin e Korridoreve 8 dhe 10-D pavarësisht angazhimit të kompanive amerikane duhet hetuar. Sipas tij, një hetim i tillë duhet të ketë edhe mbështetjen e Ambasadës amerikane në Shkup.

“Ambasada është mbështetës i fuqishëm i biznesit amerikan dhe aktiviteteve të tyre këtu. Është shumë e qartë se ne jemi mbështetës të fortë të vlerave dhe deklarimeve për luftën efikase kundër korrupsionit.

Nëse ka indikacioni për korrupsion, duhet hetuar. Ato hetime duhet të merren shumë seriozisht”, deklaroi Richard Nephew, Koordinator global kundër korrupsionit në DASH.

Nephew duke folur për angazhimin konkret të konzorciumit ndërkombëtar Bechtel&Enka tha se ligjet amerikane janë të qarta dhe ato duhet t’i dijë çdo biznes brenda apo jashtë SHBA-ve.

 

“Kemi ligje të forta dhe konkrete për kompanitë amerikane dhe gatishmërinë e tyre për përfshirje në aktivitete jashtë SHBA-ve. Poziciononi jonë është i qartë dhe i drejtpërdrejt, qoftë në aspektin e kornizës ligjore qoftë në aspektin politik”, tha Richard Nephew, Koordinator global kundër korrupsionit në DASH.

Nephew duke folur për qëllimin e vizitës së tij në Shkup tha se administrata amerikane posedon projekte të mjaftueshme që kanë për qëllim mbështetjen e punës së organeve gjyqësore, rritjen e besimit dhe zgjerimin e kapaciteteve për punë. /Alsat.mk

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”

DIASPORA