Nikolla Dimitrov do të këshillojë qeverinë e Al...

Nikolla Dimitrov do të këshillojë qeverinë e Albin Kurtit

Autori

Autori

Portali Tetova

April 14, 2023, 08:04

Ish-zëvendëskryeministri për Eurointegrime dhe Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov është i angazhuar në gjetjen e hapave të mira diplomatike për Kosovën si shtet dhe ndërtimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore.

Përvoja e tij nga negociatat me Greqinë dhe mbi të gjitha në gjetjen e zgjidhjes së kontestit me fqinjin jugor dhe në formulimin e marrëdhënieve të ndërsjella me Marrëveshjen e Prespës, duket se eshtë përvojë e vlefshme për Prishtinën, duke marrë parasysh marrëdhëniet me Serbinë, bllokimin në pjesë e integrimeve ndërkombëtare të Kosovës nga ana e Beogradit, mosnjohja e shtetit edhe brenda vetë Bashkimit Evropian, që de facto ai proces është ende një sfidë në nivel botëror.

I pyetur nëse kjo do të thotë se ai është punësuar si këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Nikola Dimitrov në një prononcim për MKD.mk thotë se është angazhuar si projekt joqeveritar.

“Jam i angazhuar nga Balkan Policy Research Group, një organizatë joqeveritare në Prishtinë, në një projekt që synon forcimin e stabilitetit dhe shtetësisë, si dhe të agjendës evropiane të Kosovës. Ndër të tjera kam ndihmuar edhe në liberalizimin e vizave për fqinjin tonë”, na tha Dimitrov.

 

Angazhimi i tij, siç thotë Dimitrov, është part-time dhe nuk do jetojë në Prishtinë.

I pyetur nga MKD.mk nëse ndoshta është konsultuar nga qeveria e Kosovës në kuadër të marrëveshjes së arritur në Ohër mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe nëse në atë marrëveshje ka ndonjë element këtu që mund të jetë marë nga Marrëveshja e Prespës në të cilën rolet kryesore luanin Dimitrov dhe shefi i atëhershëm i diplomacisë greke Nikos Kozias, ai ka dhënë një përgjigje mjaft të tërthortë, por diplomatike.

Në të njëjtën kohë, krijohet përshtypje se Dimitrov po paralajmëron Prishtinën, por edhe BE-në, nën ombrellën e së cilës ishte takimi i fundit i nivelit të lartë Kosovë-Serbi në Ohër, se “premtimet pritet të realizohen”.

Në këtë drejtim Dimitrov thotë se Maqedonia e Veriut ka plotësuar obligimet e mara duke ndryshuar emrin, por BE “nuk ka mbajtur premtimin” dhe kjo i dekurajon liderët ballkanik.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
431185269_778913454269262_405676716889227549_n
Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit, falenderon mjekun Ilir Hasani për operacionin e suksesshëm
7308C127-A9D6-48B0-9ACA-2E63C57A36C9-696x396
Si e mbajti të fshehur 3 muaj? Kallashi bëhet nënë e një djali
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit

DIASPORA