Njësiti "Tigrat" festoi 42 vjetorin pa asnjë sh...

Njësiti “Tigrat” festoi 42 vjetorin pa asnjë shqiptarë

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Sejdali Saliu

Të hënën në Shkup u festua 42-vjetori i ekzistimit të Njësisë Speciale Antiterroriste “Tigri”, në të cilën nuk ka pasur dhe nuk ka asnjë pjesëtar shqiptar! Në këtë ceremoni morën pjesë strukturat e larta shtetërore maqedonase, nga kryetari i shtetit e deri te ministri i MPB, ushtarakë, funksionarë të tjerë dhe ambasadorë në vendin tonë, por pa prezencë të politikanëve shqiptarë, të cilët gjithandej mbajnë ders në këtë vend se ka barabarësi, se gjuha shqipe është zyrtare etj., etj?!
Pra, bëhet fjalë për një njësi elitare policore-ushtarake maqedonase sllave!
Në pyetjen e një gazetari se në këtë njësi nuk ka asnjë shqiptar, ministri i MPB aq me lehtësi përgjigjet se aty pranohen vetëm kandidatë që i plotësojnë kushtet ligjore konkuruese dhe nuk merret parasysh përkatësia etnike e kandidatëve!?
Lidhur me kontekstin, një qytetar i rëndomtë shqiptar do të parashtronte pyetje se mos vallë kjo njësi me nivel kaq të lartë operativiteti dhe gatishmërie të përgjithshme për të vepruar, mos po rri gati që establishmenti politik dhe ai i sigurisë maqedonase ta përdorin kundër shqiptarëve në rast nevoje, pa çka se shqiptarët në vend dhe diasporë mund të jenë kontribuesit më të mëdhenj në buxhetin e shtetit, nga i cili paguhen këta “tigra maçokë”?!
***Le ta venë pak gishtin te koka politikanët tanë që të reflektojnë dhe të shohin me sy kritik se sa shumë flet ky rast dhe se çfarë porosie na dërgon neve shqiptarëve, dhe a paraqet ky rast shovinizëm instutucional antishqiptar?!

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3464035427214148&id=100008231735478

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA