Njësiti "Tigrat" festoi 42 vjetorin pa asnjë sh...

Njësiti “Tigrat” festoi 42 vjetorin pa asnjë shqiptarë

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Sejdali Saliu

Të hënën në Shkup u festua 42-vjetori i ekzistimit të Njësisë Speciale Antiterroriste “Tigri”, në të cilën nuk ka pasur dhe nuk ka asnjë pjesëtar shqiptar! Në këtë ceremoni morën pjesë strukturat e larta shtetërore maqedonase, nga kryetari i shtetit e deri te ministri i MPB, ushtarakë, funksionarë të tjerë dhe ambasadorë në vendin tonë, por pa prezencë të politikanëve shqiptarë, të cilët gjithandej mbajnë ders në këtë vend se ka barabarësi, se gjuha shqipe është zyrtare etj., etj?!
Pra, bëhet fjalë për një njësi elitare policore-ushtarake maqedonase sllave!
Në pyetjen e një gazetari se në këtë njësi nuk ka asnjë shqiptar, ministri i MPB aq me lehtësi përgjigjet se aty pranohen vetëm kandidatë që i plotësojnë kushtet ligjore konkuruese dhe nuk merret parasysh përkatësia etnike e kandidatëve!?
Lidhur me kontekstin, një qytetar i rëndomtë shqiptar do të parashtronte pyetje se mos vallë kjo njësi me nivel kaq të lartë operativiteti dhe gatishmërie të përgjithshme për të vepruar, mos po rri gati që establishmenti politik dhe ai i sigurisë maqedonase ta përdorin kundër shqiptarëve në rast nevoje, pa çka se shqiptarët në vend dhe diasporë mund të jenë kontribuesit më të mëdhenj në buxhetin e shtetit, nga i cili paguhen këta “tigra maçokë”?!
***Le ta venë pak gishtin te koka politikanët tanë që të reflektojnë dhe të shohin me sy kritik se sa shumë flet ky rast dhe se çfarë porosie na dërgon neve shqiptarëve, dhe a paraqet ky rast shovinizëm instutucional antishqiptar?!

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3464035427214148&id=100008231735478

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA