Nuk lëshojnë pe – VLEN-i dhe Fronti Evropian vazhdojnë përplasjet për ditën dhe vendin e tubimit përmbyllës

Autori

Autori

Portali Tetova

May 2, 2024, 01:05

VLEN pretendon se e drejta e tubimit në Sheshin Iliria në Tetovë më 6 maj u takon atyre.

Kryetari i Tetovës, Bilall Kasami tha se nga Koalicioni VLEN është njoftuar më 11 prill, ndërsa nga Fronti Evropian një ditë më vonë, shkruan Alsat.

Ai tha se në bazë të kërkesës së arritur në komunë është njoftuar edhe Sektori për Punë të Brendshme.

“Në bazë të parimit i pari që e kërkon i pari e fiton pra komuna ka pasur obligim t’i jep përgjigje koalicionit VLEN dhe ta informon Frontin Evropian se në atë kohë sheshi është i zënë. Neve kemi vepruar në bazë të procedurave. Policia nuk është ajo e cila vendos kush dhe ku do të organizon tubimet. Ne jemi shtet demokratik dhe Evropian në të cilin ligjet duhet të vlejnë për të gjithë njëjtë”, tha Bilall Kasami, Koalicioni VLEN.

Por Fronti Evropian thotë se VLEN duhet të tërhiqet nga sheshi Iliria.

Arbër Ademi thotë se kërkesa e opozitës shqiptare është dorëzuar 10 ditë me vonesë.

Ademi thotë se për tubimin e Frontit kanë marrë lejen e policisë.

“Ne apelojmë deri tek opozita shqiptare që ta rishqyrtojnë vendimin e tyre. Le të përcaktohen për një vend tjetër apo ditë tjetër. Le të kontribuojmë të gjithë së bashku për të pasur zgjedhje të lira dhe demokratike sipas standardeve demokratike ku edhe ne edhe ata do të kemi mundësinë për të shpalosur përcaktimet programore para qytetarëve me një tubim të këtij lloji”, ka thënë dje Arbër Ademi, Fronti Evropian.

Ministria e Brendshme ka njoftuar se më 12 prill në adresën e tyre kërkesa ka arritur nga Fronti Evropian, ndërsa më 22 prill nga koalicioni VLEN. Policia ka tentuat të organizon takim koordinues me qëllim shmangien e konflikteve dhe prishjes së rendit e qetësisë publike, por nuk ka arritur që palët t’i ulë në tryezë diskutimi. Ligji për tubime publike nuk obligon leje nga policia por thjesht njoftim për aktivitetet që do të ndërmerr subjekti.

“Në interes të sigurisë, organizatori i tubimit mund ta njofton MPB-në për mbajtjen e tubimit dhe masat që ka ndërmarrë për mbajtjen e tubimit. Njoftimi i tillë dërgohet në njësinë rajonale të MPB-së të paktën 48 orë përpara mbajtjes së tubimit”, thuhet në ligjin për tubimet publike, Neni 3.

Më 6 maj partitë politike mbajnë tubimet përmbyllëse për zgjedhjet parlamentare të cilat do të zhvillohen më 8 maj. / Alsat.mk

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA