ORCA: Keqëpërdorimi i kauzës kombëtare sjell RE...

ORCA: Keqëpërdorimi i kauzës kombëtare sjell REKTOR jomeritor në Tetovë

Autori

Autori

Portali Tetova

June 22, 2023, 12:06

ORCA shpreh zhgënjimin e thellë me rastin e zgjedhjes së Jusuf Zejnelit si rektor të Universitetit të Tetovës, në një proces të dyshimtë, të denoncuar nga organizatat joqeveritare lokale në Maqedoninë e Veriut.
Vënia në krye të institucionit publik universitar të një personi që nuk ka asnjë punim shkencor në revista kredibile ndërkombëtare, e shkatërron vet institucionin dhe afekton edhe institucionet tjera të arsimit të lartë në vend dhe rajon.
Kjo ishte koha e fundit që Universiteti i Tetovës të dilte nga moçali i mungesës së cilësisë.
Politizimi i arsimit të lartë do të çojë në shkatërrim total të tij.
Thirrja në emër të të drejtave minoritare dhe kauzës kombëtare shqiptare për të keqpërdorë institucionet e arsimit të lartë, nuk i shërben as komunitetit shqiptar në Maqedoni të Veriu as kombit shqiptar kudo.
ORCA i bën thirrje Ministrisë së Arsimit në Kosovë që të zhvillojë masa shtesë për verifikimin e diplomave, në veçanti doktoratave që vijnë nga vendet fqinje të cilat kanë mungesë të sundimit të ligjit, të cilat kanë demokraci të brishtë dhe si rrjedhim politizim të skajshëm të arsimit. Nga ky restrikcion nuk do duhej përjashtuar as Shqipëria.
Deteriorimi i cilësisë në arsimin e lartë në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut përmes ndërhyrjeve politike, emërimeve jomeritore akademike në institucione të arsimit të lartë, afekton edhe cilësinë e arsimit në Kosovë sidomos në procesin e akreditimit. Diskrepanca në praktikën e aplikimit të mekanizmave të sigurimit të cilësisë të cilën Kosova e zbaton sipas standardeve evropiane (ENQA dhe EQAR), në krahasim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë të cilat për arsye të ndryshme janë shndërruar në oaza të praktikave të dyshimta të fitimit të diplomave, duhet të adresohet përmes vënies së filtrave shtesë në verifikimin dhe barasvlerësimin e atyre diplomave.
Diplomat e fituara në vendet fqinje në programe që nuk kanë kaluar filtra të mirëfilltë të akreditimit, por që akreditohen në mbledhje qeverish siç ka ndodhur deri më tani në Shqipëri, apo të cilat i shmangen kontrolleve të cilësisë duke u thirrë në të drejta minoritare të shqiptarëve siç ndodhë në Maqedoninë e Veriut, nuk duhet të pranohen me automatizëm në Kosovë. Cilësia e arsimit është prioriteti i vetëm kombëtar. Shmangia e cilësisë në emër të kauzave kombëtare është kundër interesit kombëtar.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA