Partitë e vogla: Një njësi zgjedhore të përfshihet në pakon e reformave zgjedhore

Autori

Autori

Tetovarja

May 8, 2023, 02:05

Liderët e partive të vogla kërkuan sot që iniciativa për një njësi zgjedhore të përfshihet në pakon e reformave zgjedhore, por hasën në një pengesë të fortë nga  ana e BDI-së, e cila një ndryshim të tillë e kushtëzon me lista të hapura dhe një prag më të lartë zgjedhor. Propozues të Projektligjit për ndryshim dhe plotësim të Kodit Zgjedhor janë Monika Zajkova, Pavle Trajanov, Dimitar Apasiev, Maja Moraçanin, Bobi Mojsovski, Bejdzhan Iljas, Ljupço Balkovski, Borislav Krmov dhe Panço Minov. Për një ndryshim të tillë të modelit zgjedhor flitet për më shumë se gjashtë vjet, por deri më tani ai angazhim ka mbetur pa një hap konkret përpara.

Deputeti dhe kryetar i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov, tha se me një njësi zgjedhore do të fillojë një proces i fuqishëm demokratizimi dhe forcimi i përgjegjësisë së bartësve të funksioneve publike, do të çmontohet pozita monopoliste e qeverisjes nga një parti, çdo votë do të ketë të njëjtën peshë dhe përbërja e parlamentit do të reflektojë vendosmërinë e qytetarëve që do të kenë mundësi të votojnë.

PAVLE TRAJANOV, KRYETAR I LIDHJES DEMOKRATIKE

“Duke vendosur një njësi zgjedhore, si dhe duke hequr përparësitë sistematike të katër partive në lidhje me financimin e fushatës zgjedhore, hapësirën mediatike për përfaqësimin politik dhe financimin shtetëror të instituteve partiake, do të krijohen kushte të barabarta për konkurrencë politike”.

Propozimi që Maqedonia e Veriut të jetë një njësi zgjedhore në vend të gjashtë, me model proporcional dhe pa prag zgjedhor, është në procedurë parlamentare që nga marsi i vitit 2021. Nisma për rikthimin e kësaj çështjeje në rend dite erdhi pasi filloi të funksionojë një grup pune që duhet të harmonizojë ndryshimet në Kodin Zgjedhor në prag të zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare. Por pas mbledhjes së parë të grupit të punës mbërritën mesazhet se ndryshimi i modelit zgjedhor nuk është prioritet.

Një njësi zgjedhore është e pranueshme për VMRO-DPMNE-në. /SHENJA/

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit
sokratis-famelos
Famelos: Ratifikimi i memorandumeve do ta avanconte bashkëpunimin me RMV-në
Rainy weather in North Macedonia
Çfarë moti na pret në fundjavë? Bëhuni gati për reshje shiu
IMG_9270
Qentë endacakë kanë kafshuar tre persona në Shkup
angelov-368169 (1)
Angelov: “Lufta e vitit 2001 e panevojshme, shqiptarët do t’i kishin realizuar të drejtat e tyre – kam pirë kafe me veteranët e UÇK-së”

DIASPORA