Partitë e vogla: Një njësi zgjedhore të përfshi...

Partitë e vogla: Një njësi zgjedhore të përfshihet në pakon e reformave zgjedhore

Autori

Autori

Tetovarja

May 8, 2023, 02:05

Liderët e partive të vogla kërkuan sot që iniciativa për një njësi zgjedhore të përfshihet në pakon e reformave zgjedhore, por hasën në një pengesë të fortë nga  ana e BDI-së, e cila një ndryshim të tillë e kushtëzon me lista të hapura dhe një prag më të lartë zgjedhor. Propozues të Projektligjit për ndryshim dhe plotësim të Kodit Zgjedhor janë Monika Zajkova, Pavle Trajanov, Dimitar Apasiev, Maja Moraçanin, Bobi Mojsovski, Bejdzhan Iljas, Ljupço Balkovski, Borislav Krmov dhe Panço Minov. Për një ndryshim të tillë të modelit zgjedhor flitet për më shumë se gjashtë vjet, por deri më tani ai angazhim ka mbetur pa një hap konkret përpara.

Deputeti dhe kryetar i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov, tha se me një njësi zgjedhore do të fillojë një proces i fuqishëm demokratizimi dhe forcimi i përgjegjësisë së bartësve të funksioneve publike, do të çmontohet pozita monopoliste e qeverisjes nga një parti, çdo votë do të ketë të njëjtën peshë dhe përbërja e parlamentit do të reflektojë vendosmërinë e qytetarëve që do të kenë mundësi të votojnë.

PAVLE TRAJANOV, KRYETAR I LIDHJES DEMOKRATIKE

“Duke vendosur një njësi zgjedhore, si dhe duke hequr përparësitë sistematike të katër partive në lidhje me financimin e fushatës zgjedhore, hapësirën mediatike për përfaqësimin politik dhe financimin shtetëror të instituteve partiake, do të krijohen kushte të barabarta për konkurrencë politike”.

Propozimi që Maqedonia e Veriut të jetë një njësi zgjedhore në vend të gjashtë, me model proporcional dhe pa prag zgjedhor, është në procedurë parlamentare që nga marsi i vitit 2021. Nisma për rikthimin e kësaj çështjeje në rend dite erdhi pasi filloi të funksionojë një grup pune që duhet të harmonizojë ndryshimet në Kodin Zgjedhor në prag të zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare. Por pas mbledhjes së parë të grupit të punës mbërritën mesazhet se ndryshimi i modelit zgjedhor nuk është prioritet.

Një njësi zgjedhore është e pranueshme për VMRO-DPMNE-në. /SHENJA/

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
bujar-osmani-1
"Bujar Osmani është takuar me Gruevskin, bisedohet për kthimin e tij në Maqedoni"
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!

DIASPORA