Pendarovski: Kam informacione se disa parti shqiptare po mundohen të bëjnë thirrje për bojkot të zgjedhjeve

Autori

Autori

Portali Tetova

May 8, 2024, 12:05

Kandidati për president në Maqedoninë e Veriut, Stevo Pendarovski, ka thënë se deri tani atje raundi i dytë i procesit të zgjedhjeve është duke shkuar në rregull.

Para mediave, ai ka deklaruar se beson se njëri prej kandidatëve do të arrijë shifrën prej 40 për qind sa është për të kaluar pragun zgjedhor.

“Deri tani dita e zgjedhjeve ka qenë transparente dhe e qetë. Unë supozojë se ne do të vazhdojmë në këtë mënyrë deri në fund të ditës së zgjedhjeve, kjo nënkupton deri në ora 19:00. Nuk ka ndonjë arsye tjetër për të besuar se do të ketë çrregullime sepse për tri dekada e gjysmë ne pothuajse jemi në demokraci. Dhe pa dyshim se ne kemi mësuar disa leksione të demokracisë ndërkohë. Nëse jeni duke më pyetur mua rreth pjesëmarrjes eventuale prej 40 për qind, mendoj se do të arrijmë atë 40 për qindësh të pragut dhe do të kemi fituesin e besueshëm në fund të ditës”.

“Ajo që nuk është shumë e mirë për nivelin, për cilësinë e demokracisë në vendin tim është se ne po dëgjojmë që disa nga forcat politike, disa parti politike po përpiqen të pengojnë procesin zgjedhor thjesht duke i penguar njerëzit të marrin pjesë në votimin e raundit të dytë. Nëse është kështu, nëse kjo konfirmohet në fund të ditës, kjo do të thotë se vullneti i lirë i njerëzve është shtypur”, ka thënë Pendarovski.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA