Pllaka e mermerit me hartën e "Shqipërisë Etnik...

Pllaka e mermerit me hartën e “Shqipërisë Etnike” largohet nga fshati Sopot

Autori

Autori

Portali Tetova

November 9, 2023, 07:11

Pllaka e mermerit me hartën e “Shqipërisë së madhe” është hequr nga muzeu që u hap këtë fundjavë në fshatin Sopot të Kumanovës, njoftoi televizioni Sitel.

Siç raportoi televizioni nga fshati Sopot, përballë objektit, ka mbetur vetëm guri mbi të cilin ishte ngjitur pllaka e mermerit me hartën e diskutueshme.

Me shumë gjasë, pllaka është larguar nga vetë ata persona që e kanë vendosur-por me siguri me urdhër nga lart!
Këtë fundjavë në fshatin Sopot të Kumanovës u hap muzeu në kuadër të kompleksit memorial kushtuar viktimave të sulmit në Sopot më 4 nëntor 1944.

Në këtë manifestim mori pjesë edhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, i cili më pas postoi foto nga muzeu në Facebook dhe nën to shkruante: “Liria jonë i ka themelet në gjakun e bijve dhe bijave më të mirë të kombit, në madhështinë e atdhedashurisë së tyre.
Qoftë i përjetshëm kujtimi për ta!
Lavdi të gjithë dëshmorëve dhe martirëve të kombit!”.


Si pjesë e publikimit ishte edhe fotografia e pllakës së mermerit me hartën e “Shqipërisë së madhe” ashtu si e quajn mediat maqedonase. /tetova1/

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA