Porosinë e Klintonit që u adresohej serbëve për...

Porosinë e Klintonit që u adresohej serbëve për mospjesëmarrje në zgjedhje, në media u përçua si faj i Kosovës!

Autori

Autori

Portali Tetova

July 10, 2023, 02:07

“…Nuk është më në dorën time, por të kosovarëve. Mendoj se autoritetet kanë bërë një gabim me zgjedhjen e katër kryetarëve të rinj”.

Kjo, mendohej të ishte deklarata e presidentit të 42-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, gjatë fjalës së tij të premten, në kryeqytetin shqiptar, në Tiranë.
Por, mesa duket kjo ishte vetëm një gabim teknik në përkthim (anglisht – shqip), në pjesën ku Clinton po fliste për Kosovën, shkruan portali rrugapress.al në shkrimin sqarues “Gabimi në përkthim i Clinton-it që u përdor për dezinformim në Kosovë e Shqipëri”.

“but the Kosovars created those four towns for the benefit of the Serbs, to give them four more mayors as well as a place in the parliaments. So I think they made a mistake not to vote”, kishte thënë në anglisht, Clinton.

Ndërsa, ishte përkthyer si më lartë, në vend se të përkthej kështu: “Nuk është në dorën time më. Por, kosovarët krijuan ato katër komuna, për të mirën e serbëve, për të iu dhënë atyre edhe katër kryetarë komunash, njashtu edhe vende në Kuvend. Kështuqë mendoj se ata bënë një gabim që nuk votuan (i referohet serbëve të veriut)”.
Mbi të gjitha, ndonëse ishte vetëm një gabim teknik në përkthim duke raportuar edhe në disa media në Kosovë dhe në Shqipëri, në këto kohë tensionesh në Kosovë kjo mund të ketë ndikim në opinion, përfundon portali.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)

DIASPORA