Maqedoni

Presidenti Pendarovski në shënjestër të nacionalistëve bullgar

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Akuzave dhe thirrjeve për kërkimfalje që vijnë nga pala bullgare, për shkak të qëndrimeve të Presidentit Pendarovski gjatë shënimit të 80-vjetorit të shënimit të dëbimit të 7.144 hebrenjve nga Maqedonia në kampin e vdekjes “Treblinka”, Presidenti nuk do t`i komentojë e as që do të kërkojë falje – thonë nga Kabineti Presidencial, raporton KlanM.

“Që të ketë pajtim, duhet të ketë kërkimfalje për rolin e qeverisë së atëhershme profashiste në Sofje për deportimin e hebrenjve maqedonas” – ka deklaruar Presidenti Pendarovski në përkujtimin e djeshëm të Holokaustit.

Por, Angel Dimitrov, bashkëkryesuesi i Komisionit të Përzier Historik, qëndrimet e Pendarovskit I ka quajtur “tepër ideologjike dhe të papranueshme për një politikan, detyra e të cilit është vendosja e raporteve të mirë diplomatike Shkup-Sofje.

Nga ana tjetër, sic njofton KlanM, Profesori bullgar dhe Këshilltari i ish-Presidentit Zhelju Zhelev, Mihail Ivanov, vlerëson se Presidenti Pendarovski ka të drejtë.

“Ai absolutisht ka të drejtë. Përse nuk i dëgjojmë partitë politike demokratike për pozitën e turpshme ku gjenerali Radev dhe rreth i tij e vendosën Bullgarinë” – ka shkruar Ivanov në Facebook.

Ndaj deklaratës së Presidentit Pendarovski ka reaguar edhe eurodeputeti bullgar, Angel Xhambaski, I njohur për qëndrimet anti-maqedonase, I cili, sic njofton KlanM, ka kërkuar nga Ministria e Jashtme bullgare të kërkojë kërkimfalje publike nga Pendarovski si dhe nacionalisti bullgar Viktor Stojanov, I cili ka potencuar se Presidenti Pendarovski do të përgjigjet për neonazizmin e tij.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA