“Pro ose kundër kazinove” – përgatitjet për ref...

“Pro ose kundër kazinove” – përgatitjet për referendum në Tetovë drejt fundit

Autori

Autori

Tetovarja

May 8, 2023, 10:05

“A jeni për largimin e gjitha objekteve të lojërave të fatit nga shkollat dhe objektet fetare?”. Në këtë pyetje do të duhet të përgjigjen tetovarët në referendumin e ardhshëm, për të cilin iniciatorët “Lëvizja Anti-bixhoz”, thonë se përgatitjet për organizim janë kah fundi.

Jushi Emurllai nga “Lëvizja Anti-bixhoz”, thotë se qëllimi është të dërgohet mesazh te autoritetet se tetovarët nuk i duan lojërat e fatit.

“Gjithashtu duam që ky referendum të organizohet edhe në nivel të të gjithë shtetit. Ne jemi konsultuar me të gjitha partitë politike, të cilat janë pjesë e Këshillit të Komunës së Tetovës dhe kemi kërkuar takim me ta. Unë mendoj se referendumi do të bëhet së shpejti, por duhet të bëhen edhe disa konsultime shtesë”, tha Jushi Emurllai nga Lëvizja Anti-bixhoz.

Nga Komuna e Tetovës, përcjell Telegrafi Maqedoni, thonë se një takim tjetër me partitë politike, të cilat janë pjesë e Këshillit të Komunës së Tetovës, është caktuar për datën njëzet të këtij muaji, me qëllim që referendumi të jetë i suksesshëm.

“Qëllimi është që t’i qasemi më seriozisht këtij referendumi, e dimë që një referendum të jetë i suksesshëm duhet të ketë dalje të votuesve më shumë se 50%, gjë që në zgjedhjet e deritanishme në Tetovë nuk ka pasur dalje të tillë. Prandaj, kemi caktuar konsultim me partitë politike dhe pas takimit do të kemi qëndrim të unifikuar, se si do të jenë hapat e radhës rreth çështjes së referendumit”, tha zëdhënësja e komunës, Milena Vuçevska.

Nga Lëvizja Anti-bixhoz thonë se propozim-ligji për lojërat e fatit, që parasheh largim të bastoreve dhe kazinove së paku 500 metra nga objektet shkollore, në dy muajt e ardhshëm duhet të vendoset në rend dite në Kuvend.

Ata gjithashtu thonë se ky propozim -ligj qëndron në sirtarët e Kuvendit për më shumë se dy vite dhe përfundimisht duhet të miratohet dhe të fillojë të zbatohet./Telegrafi/

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA