Lajme

Prokuroria dhe MPB: Arratisja e Memetit ka qenë e planifikuar me policët

Autori

Autori

Portali Tetova

January 14, 2023, 04:01

Njësiti për korrupsion në sektorin e hetimeve kriminalistike në Ministrinë e Brendshme i ka dorëzuar Prokurorisë Publike për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit kallëzim penal kundër katër personave policë të búrgut, komandant dhe mbikëqyrës, të punësuar të INP Idrizovë edhe atë: S.D. (50). T.A. (34), I.A. (49) dhe T.P. (47) për kryerjen e veprës penale “Lirim i kundërligjshëm i një personit të privuar nga liria”.

Siç thuhet në njoftimin e MPB-së, ata më 12 janar 2023, në kundërshtim me ligjin, kanë liruar Bekim Memetin, i cili është i dënuar për veprën penale vrásje, i cili u është besuar që ta ruajnë dhe e kanë ndihmuar që të arratiset.

“Më 12.01.2023, rreth orës 22:50, i dënuari B.M, në mënyrë të planifikuar dhe me marrëveshje me policët e búrgut dhe persona nga jashtë, është lënduar duke shkaktuar plagë në pëllëmbën e majtë, pas çka është dërguar në infermierinë e búrgut, prej ku është dhënë rekomandim që B.M. të dërgohet në Qendrën Klinike “Nënë Tereza” – qendra urgjente, me qëllim shërimi i lëndimit. Për ngjarjen ka qenë i njoftuar komandanti kujdestar i ndërrimit, S.D., i cili ka urdhëruar që të përgatitet urdhër për shoqërimin e të búrgosurit nga INP Idrizovë në Qendrën Klinike “Nënë Tereza” nga ana e policëve T.A., I.A., T.P. dhe I.H”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Nga atje thonë se, të dyshuarit me vetëdije dhe me qëllim i kanë mundësuar të búrgosurit që të arratiset, e kanë ulur në rendin e mesëm të autmojetit zyrtare dhe jo në pjesën e posaçme të automjetit të paraparë për këtë, sipas procedurave standarde operative për shoqërim të të búrgosurve.

“Veprat e theksuara të kundërligjshme janë kryer pasi automjeti zyrtar i búrgut është ndesh dhe i është penguar lëvizja nga ana e automjetit tjetër “audi” dhe më pas personat zyrtar të autorizuar për shoqërim – policët e búrgut nuk kanë ndërmarrë asnjë veprim në lidhje me ndalimin e tyre të dhunshëm, ndërsa personi i búrgosur pas ngjarjes ka hypur në autmojetin “audi” dhe është larguar nga vendi i ngjarjes”, kanë bërë të ditur nga MPB.

Me detaje në lidhje me arratisjen e të búrgosurit Bekim Memeti, ka dalë edhe Prokuroria Themelore Publike për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

I búrgosuri i cili ka qenë në “ndërrim” në infermierinë në búrgun më të madh në vend i ka dhënë shërbim mjekësor Memetin. Meqë nuk ka pasur mjek, i búrgosuri i ka dhënë rekomandim të búrgosurit Memeti që të dërgohet në Qendrën Urgjente. Të punësuarit në búrg, nuk kanë shfrytëzuar mundësinë që të veprojnë ndryshe.

“Nuk ka kërkuar intervenim mjekësor nga ndihma e shpejtë, që të konstatohet nëse lëndimet mund të sanohen në vend ngjarje”, thuhet në kumtesën e PTHP për NKOK.

Gjatë dërgimit të të búrgosurit në Qendrën Klinike nuk është kërkuar asistencë nga MPB.

“Edhe pse procedurat thonë se, nëse i búrgosuri duhet të trajtohet në institut shëndetësor, shërbimi i búrgut duhet të kërkojë asistencë nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe automjeti për shoqërimin e të búrgosurit të shoqërohet nga patrulla policore, ata nuk kanë bërë atë që paraprakisht ka qenë rast kur i búrgosuri i njëjtë është dërguar në institutin e caktuar shëndetësor”, thonë nga prokuroria.

Prokuroria ka kërkuar që për tre të dyshuarit të caktohet masa e parabúrgimit, ndërsa për të dyshuarin e katërt t’i merret pasaporti. Propozimi i prokurorisë është pranuar.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_0412-800x534
Kurti ndahet baras në shah me mjeshtrin i cili e mposhti Kasparovin
gordana-siljanovska-davkova-1068x728-1 (1)
Presidentja Siljanovska Davkova do të marrë pjesë në Samitin për paqe në Ukrainë
Arafat
Haxhinjtë vazhdojnë udhëtimin shpirtëror me vizitën në malin Arafat
lsdm-4-1-750x430-1-1
Kandidatët e LSDM-së prezantojnë programet e tyre
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
IMG_0379
Kurban Bajrami, qytetarët ankohen për çmimet e larta

DIASPORA