Prokuroria hodhi poshtë padinë e Komunës së Tet...

Prokuroria hodhi poshtë padinë e Komunës së Tetovës për rastin e shpronësimit

Autori

Autori

Portali Tetova

January 17, 2023, 04:01

Prokuroria e Ndjekjes së Kr imit të Organizuar dhe Korrupsionit ka hedhur poshtë padinë e komunës së Tetovës për lëndën që ka të bëj me shpronësimin e tokës, proces ky i filluar në vitin 1988.
Refuzimi i padisë është bërë me arsyetimin se kjo Prokurori nuk ka kompetenca për të vepruar, pasi dëmi i shkaktuar nuk është ndaj buxhetit të shtetit, por të komunës, transmeton Alsat.

“Pas njoftimit me lëndën, prokurori përgjegjës i lëndës, dërgoi kërkesë në Komunën e Tetovës, me qëllim verifikimin nëse është shkaktuar dëm mbi buxhetin e Komunës së Tetovës apo buxhetin e shtetit.
Mbi bazë të përgjigjes së kthyer nga komuna e Tetovës, u vërtetua se bëhet fjalë për dëm të buxhetit të Komunës, ku Prokuroria për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, nuk ka kompetenca për të vepruar.

Prokurori i lëndës hodhi poshtë padinë e ngritur vetëm për pjesën për të cilën ka kompetenca për të vepruar, apo për pjesën e veprës penale “Keqpërdorim i detyrës zyrtare dhe kompetencave”, edhe atë për pikën e pestë të Nenit 353 që ka të bëj me procedurën e tenderimeve publike apo të dëmtimit të mjeteve nga Buxheti i shtetit, nga fondet publike”, theksojnë nga Prokuroria për Ndjekjen e Kr imit.

 

Pas refuzimit të padisë, komuna e Tetovës është ankuar në Prokurorinë e Lartë, nga ku edhe pritet vendimi për delegimin e lëndës në Prokurorinë e Tetovës.
Për dallim nga Prokuroria për Ndjekjen e Kr imit të Organizuar dhe Korrupsionit, e cila ka vepruar në kohë me padinë e ngritur nga Komuna e Tetovës, nga Gjykata e Apelit në Gostivar, nuk ka ende një vendim të prerë mbi ankesat e komunës së Tetovës, tash e dhjetë muaj.
Nga komuna e Tetovës janë ankuar se vonesat kanë bërë që pala, për një tokë të nacionalizuar në vitin 1988 e cila është vlerësuar vetëm, 50 000 euro, në emër të kamat dënimeve, deri më tani, komunës t’i marrë nga buxheti i saj, 1.1 milion euro.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
Messi-termeti
Argjentina premton tërheqjen e fanellës ikonë të Messit me numër 10
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)
1681670161_maxresdefault
“Sa fëmijë duhet të bëjë një çift?” Ahmed Kalaja: Gjashtë është minimalja, kush lind 12 është kampion
policia-714x420
Vrasje e dyfishtë në Kumanovë, një i plagosur

DIASPORA