Lajme

Protestë në Tetovë për ndotjen që shkakton pika e ngarkim-shkarkimit të mbeturinave

August 4, 2023, 03:08

Pronarët e tokave që gravitojnë në afërsi të pikës për ngarkim shkarkim të mbeturinave që ka caktuar Ndërmarrja Publike komunale Tetova, kanë protestuar për ndotjen ndaj tokave të tyre. Disa banorë që kanë shtëpitë rreth kësaj deponie thonë se nuk mund të hapin as dritaret e as që mund të lëvizin në këtë rrugë, nga era që kundërmon dhe pluhuri i madh. Kërkohet nga komuna e Tetovës që të zhvendosë deponinë, në të kundërtën protestat nuk do të ndalen.

“Isha në ndërmarrjen komunale bëna ankesë ata nuk kishin zgjidhje. Këtu kemi kultivuar gjitha kulturat bujqësore, ndër më pjelloret ka qenë kjo”.

“Nuk e di deri kur do vazhdoj kjo dhe si mendojnë që të na lënë të jetojmë dhjetë metra larg deponisë me fëmijë e me familje e me krejt. Nëse nuk merren masa ne do vazhdojmë dhe do e bllokojmë krejt”.

Kontaktuam edhe ndërmarrjen publike komunale, nga ku u përgjigjën se problemi do të zgjidhet brenda vitit.

“Prolongimi i largimit të kësaj pike nga ky vend për dy muaj, po ndodh shkaku i ardhjes së mërgimtarëve, ndërsa, pas largimit të mërgimtarëve, dhe ndarjes së ndërmarrjes në dy ndërmarrje të reja, Ndërmarrja që do merret me mbeturinat, pra “Oaneum” do të bëj largimin e kësaj pike nga vendi aktual kërkojnë durim nga banorët sepse Ndërmarrja po punon në drejtim të zgjidhjes së këtij problemi dhe gjetjes së lokacionit të ri për ngarkim shkarkim të mbeturinave të qytetit”, thonë nga Ndërmarrja publike komunale “Tetova”, njoftojnë nga Ndërmarrja Komunale “Tetova”.

Për rreth pikës për ngarkim shkarkim të mbeturinave, përveç ndotjes së tokës, është ndotur edhe uji i puseve që më parë banorët e kanë përdorur për pije dhe vaditje të arave. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA