Lajme

Pse qentë vrapojnë pas veturave dhe çiklistëve gjatë natës

Autori

Autori

Portali Tetova

February 27, 2023, 12:02

Ndonjëherë qentë humbasin fokusin e tyre ndërsa ndjekin një veturë ose biçikletë dhe lëndohen nga automjetet e tjera. Prandaj, është e nevojshme të ndalet kjo sjellje e qenve, është gjithashtu e nevojshme që ata të stërviten që në moshë të hershme, ka raportuar të dielën “HubPages”.

Si të ndalohen qentë të ndjekin veturat apo biçikletat?

Të ndjekësh një veturë ose biçikletë me shpejtësi, ose të ndjekësh një objekt që lëviz me shpejtësi, është një sjellje instinktive e qenve. Kjo është sjellja e natyrshme e qenve, të cilën ata e kanë trashëguar nga paraardhësit e tyre, ujqërit. Qentë janë pasardhës të mishngrënësve si Ujqërit, Kojotët, Çakallët dhe shumë nga karakteristikat e tyre janë të ngjashme me paraardhësit e tyre.

Në fakt, qentë ndjekin të gjitha objektet lëvizëse që bëjnë zhurmë, jo vetëm veturat apo biçikletat.

 

1. Karakteri i trashëguar

Në ujqërit e egër, çakallët kanë nevojë për qëndrueshmëri atletike për të ndjekur prenë e tyre. Dhe për të mbajtur veten në formë, ata luajnë ndjekje dhe kapjen e njëri-tjetrit në kohën e lirë, qentë e kanë trashëguar këtë instinkt.

Qentë e shohin si një sport ndjekjen e objekteve që lëvizin shpejt dhe ata e duan atë. Është zakon i tyre i lindur të ndjekin një objekt që lëviz me shpejtësi.

2. E shohin si lojë

Ndonjëherë nuk i kushtohet vëmendje dhe duke luajtur, qeni mëson të ndjekë njerëzit. Qentë janë kafshë shtëpiake aktive, energjike dhe lozonjare, kanë nevojë për shumë vrap dhe stërvitje. Dhe kur nuk bëjnë ushtrime të mjaftueshme, për të djegur energjinë e tyre duke luajtur, ata kthehen në ndjekjen e objekteve lëvizëse si lojë.

3. Mbrojtja territoriale

Mbrojtja territoriale është një tjetër karakter i trashëguar që qentë e kanë marrë nga ujqërit. Ata janë gjithashtu territorialë si mishngrënësit e tjerë si ujku dhe çakejtë. Gjatë ditës ata nuk kanë qenë shumë aktivë për shkak të zhurmës së madhe, trafikut dhe shqetësimeve. Por natën ata ndiejnë se kanë marrë kontrollin në territorin e tyre dhe kur shohin ndonjë objekt të ri që hyn në territorin e tyre, ata lehin dhe e ndjekin atë.

4. Të mërzitur nga zhurma dhe shqetësimi

Qentë janë shumë të ndjeshëm ndaj zhurmës, gjatë ditës ata flenë nën vetura ose në ndonjë vend të fshehur për të shmangur zhurmën nga automjeti, boritë dhe sirenat, por gjatë natës ata bëhen më aktivë. Disa tinguj specifikë me lartësi të lartë që mund të shkaktojnë ulërima të qenve, tinguj të cilët ndihen të irrituar si sirenë, violinë dhe disa të tjerë që ata do të fillojnë të ulërijnë.

Natën kur zakonisht ka heshtje ata bëhen më aktivë dhe çdo zhurmë u krijon atyre më shumë zhurmë dhe acarim.

Pse qentë ndjekin veturat dhe çiklistët vetëm natën?

Nuk është se qentë sillen kështu vetëm natën, por natën ndjejnë se kanë marrë kontrollin mbi territorin e tyre dhe bëhen më territorialë.

Gjatë natës zhurma e automjeteve me shpejtësi bëhet më e fortë, ndërsa gjatë ditës shtypet nga zhurmat e tjera dhe qentë e bëjnë më të bezdisshëm natën.

© KOHA.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Më shumë nga kategoria

kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Screenshot 2024-06-23 132935
Votohet qeveria e Maqedonisë së Veriut
IMG_0889
Përmbytet Spitali i Tetovës
FB8A93BE-69E3-4D97-914E-FC60DBE46085-1024x617
EVN do të ndërpret energjinë elektrike në Tetovë për shkak të rrezikut nga goditjet elektrike pas motit të keq
DE433DFE-8C6D-4421-9991-BB9A5E35D676-1024x593
Ndërroi jetë Isuf Kadriu, zëvendëskryeredaktori i TV ALSAT
IMG_0871
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)
IMG_0851
Taravari: Prej sot s’ka votues dhe jovotues, por ka nënshtetas për të cilët do të punojmë maksimalisht dhe njësoj

DIASPORA