Pse qentë vrapojnë pas veturave dhe çiklistëve ...

Pse qentë vrapojnë pas veturave dhe çiklistëve gjatë natës

Autori

Autori

Portali Tetova

February 27, 2023, 12:02

Ndonjëherë qentë humbasin fokusin e tyre ndërsa ndjekin një veturë ose biçikletë dhe lëndohen nga automjetet e tjera. Prandaj, është e nevojshme të ndalet kjo sjellje e qenve, është gjithashtu e nevojshme që ata të stërviten që në moshë të hershme, ka raportuar të dielën “HubPages”.

Si të ndalohen qentë të ndjekin veturat apo biçikletat?

Të ndjekësh një veturë ose biçikletë me shpejtësi, ose të ndjekësh një objekt që lëviz me shpejtësi, është një sjellje instinktive e qenve. Kjo është sjellja e natyrshme e qenve, të cilën ata e kanë trashëguar nga paraardhësit e tyre, ujqërit. Qentë janë pasardhës të mishngrënësve si Ujqërit, Kojotët, Çakallët dhe shumë nga karakteristikat e tyre janë të ngjashme me paraardhësit e tyre.

Në fakt, qentë ndjekin të gjitha objektet lëvizëse që bëjnë zhurmë, jo vetëm veturat apo biçikletat.

 

1. Karakteri i trashëguar

Në ujqërit e egër, çakallët kanë nevojë për qëndrueshmëri atletike për të ndjekur prenë e tyre. Dhe për të mbajtur veten në formë, ata luajnë ndjekje dhe kapjen e njëri-tjetrit në kohën e lirë, qentë e kanë trashëguar këtë instinkt.

Qentë e shohin si një sport ndjekjen e objekteve që lëvizin shpejt dhe ata e duan atë. Është zakon i tyre i lindur të ndjekin një objekt që lëviz me shpejtësi.

2. E shohin si lojë

Ndonjëherë nuk i kushtohet vëmendje dhe duke luajtur, qeni mëson të ndjekë njerëzit. Qentë janë kafshë shtëpiake aktive, energjike dhe lozonjare, kanë nevojë për shumë vrap dhe stërvitje. Dhe kur nuk bëjnë ushtrime të mjaftueshme, për të djegur energjinë e tyre duke luajtur, ata kthehen në ndjekjen e objekteve lëvizëse si lojë.

3. Mbrojtja territoriale

Mbrojtja territoriale është një tjetër karakter i trashëguar që qentë e kanë marrë nga ujqërit. Ata janë gjithashtu territorialë si mishngrënësit e tjerë si ujku dhe çakejtë. Gjatë ditës ata nuk kanë qenë shumë aktivë për shkak të zhurmës së madhe, trafikut dhe shqetësimeve. Por natën ata ndiejnë se kanë marrë kontrollin në territorin e tyre dhe kur shohin ndonjë objekt të ri që hyn në territorin e tyre, ata lehin dhe e ndjekin atë.

4. Të mërzitur nga zhurma dhe shqetësimi

Qentë janë shumë të ndjeshëm ndaj zhurmës, gjatë ditës ata flenë nën vetura ose në ndonjë vend të fshehur për të shmangur zhurmën nga automjeti, boritë dhe sirenat, por gjatë natës ata bëhen më aktivë. Disa tinguj specifikë me lartësi të lartë që mund të shkaktojnë ulërima të qenve, tinguj të cilët ndihen të irrituar si sirenë, violinë dhe disa të tjerë që ata do të fillojnë të ulërijnë.

Natën kur zakonisht ka heshtje ata bëhen më aktivë dhe çdo zhurmë u krijon atyre më shumë zhurmë dhe acarim.

Pse qentë ndjekin veturat dhe çiklistët vetëm natën?

Nuk është se qentë sillen kështu vetëm natën, por natën ndjejnë se kanë marrë kontrollin mbi territorin e tyre dhe bëhen më territorialë.

Gjatë natës zhurma e automjeteve me shpejtësi bëhet më e fortë, ndërsa gjatë ditës shtypet nga zhurmat e tjera dhe qentë e bëjnë më të bezdisshëm natën.

© KOHA.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA