Pse rrufetë i godasin njerëzit dhe si të shmangen ato

Autori

Autori

Portali Tetova

June 6, 2023, 11:06

Rrufetë janë shkarkime atmosferike të energjisë elektrike, që shoqërohen me bubullime. Shpejtësia e tyre është e madhe dhe temperatura e një rrufeje të zakonshme shkon deri në 30.000 gradë Celsius. Ato shkaktojnë dëme dhe zakonisht ndodhin në objekte të gjata, apo në fusha të hapura.

Rrufetë i godasin edhe njerëzit dhe kanë potencial vdekjeprurës.

Çka thotë shkenca?

Nëse personi gjendet në fushë të hapur, i pambrojtur apo edhe pranë objekteve të mëdha, rrufeja mund ta godasë dhe nëse nuk intervenohet menjëherë, rreziku është i madh. Goditjet e drejtpërdrejta nuk janë shumë të zakonshme, por kur ato ndodhin, një pjesë e energjisë lëviz në trup përgjatë dhe mbi sipërfaqes së lëkurës. Ndërsa, një pjesë e konsiderueshme e energjisë futet në trup, zakonisht nëpërmjet sistemit kardiovaskular ose nervor, shkruan “Weather”.

Nxehtësia e prodhuar kur rrufeja lëviz mbi lëkurë mund të shkaktojë djegie, por kur rryma lëviz nëpër trup, shqetësimi rritet. Nëse aftësia për të mbijetuar goditjet e rrufesë lidhet me kujdesin e mëhershëm mjekësor, sasia e rrymës që lëviz nëpër trup është gjithashtu një faktor.

Një “minigoditje” nga rrufeja konsiderohet e tillë kur goditja ndodh pranë personit që po qëndron në fushë, por nuk e ka “cak” direkt atë. Energjia do ta përfshijë edhe atë, por jo në masë të madhe.

Energjia “udhëton” nga goditja brenda dhe përgjatë sipërfaqes së tokës. Kjo njihet si rryma e tokës dhe kushdo që gjendet në ambient të jashtëm kur ka goditje rrufesh, mund të jetë potencialisht viktimë e rrymës së tokës.

Metalet nuk e tërheqin rrufenë, por sigurojnë një shteg që rrufeja ta ndjekë atë. Shumica e viktimave nga rrufetë e brendshme ndodhin nga përcjellja që i bëhet energjisë. Rekomandohet që kur ka shkarkime rrufesh, të hiqen nga rryma kabllot elektrike, ose të ndërpriten rubinetat e ujit, të ndalen dushet, telefonat me kabllo dhe të mbyllen dritaret e dyert, pasi mund të jenë përçues të fortë të rrufeve./KOHA/

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA