Pse shkurtesa dhe emërtimi ndërkombëtar për Zvi...

Pse shkurtesa dhe emërtimi ndërkombëtar për Zvicrën është CH?

Autori

Autori

Portali Tetova

March 31, 2023, 08:03

Zvicra është një vend i famshëm për peizazhet e bukura alpine, industrinë bankare me famë botërore dhe çokollatat e shijshme. Megjithatë, një nga faktet më pak të njohura për Zvicrën është shkurtesa e saj me dy shkronja, CH.

Shkurtesa CH paraqet shprehjen latine Confoederatio Helvetica, që në gjuhën shqipe do të thotë Konfederata Zvicerane. Konfederata Zvicerane është emri zyrtar i Zvicrës dhe përbëhet nga 26 kantone ose shtete.

Shkurtesa CH u zgjodh sepse latinishtja ishte gjuha e diplomacisë në Evropë gjatë shekullit të 19-të, kur vendi po zyrtarizonte strukturën e tij politike. Përdorimi i alfabetit latin në dokumentet zyrtare ishte i zakonshëm në atë kohë dhe ishte gjithashtu një mënyrë për të treguar neutralitetin e Zvicrës në politikën evropiane.

Zvicra njihet për 4 gjuhë zyrtare: gjermanisht, frëngjisht, italisht dhe romanisht. Sidoqoftë, shkurtesa CH përdoret në të gjitha gjuhët zyrtare të Zvicrës, duke e bërë atë një simbol të unitetit.

 

Akronimi është i lehtë për t’u njohur dhe kuptuar në çdo gjuhë, gjë që është thelbësore për një vend me një popullsi kaq të larmishme. Përdorimi i shkurtesës CH gjithashtu ndihmon në shmangien e konfuzionit midis Zvicrës dhe vendeve të tjera që mund të kenë emra të ngjashëm, si për shembull Suedia.

Shkurtesa CH ka një histori të gjatë që daton në shekullin e 19-të. Në 1864, Zvicra iu bashkua Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU), i cili më vonë u bë një agjenci e specializuar e Kombeve të Bashkuara që merrej me teknologjitë e informacionit dhe komunikimit. CH është caktuar nga ITU si kodi ndërkombëtar i zonës për Zvicrën dhe është përdorur që atëherë.

Confoederatio Helvetica e katër gjuhëve zyrtare të Zvicrës është:

Schweizerische Eidgenossenschaft (gjermanisht)
Confédération suisse (Frëngjisht)
Confederazione Svizzera (italisht)
Confederaziun svizra (romanisht)

 

Pse emri latin është kaq i ndryshëm nga katër zyrtarët?

Duhet ta keni vënë re se Zvicra quhet Helvetica në latinisht dhe nuk është aspak e ngjashme me katër emrat zyrtarë Schweiz, Suisse, Svizzera dhe Svizra.

Kjo sepse emri Helvetica daton që nga koha pararomake. Kur romakët hynë në territoret zvicerane, atje jetonte një popull kelt i quajtur Helueti dhe të cilin romakët i quanin Helvetii. Me kalimin e kohës ky komb u latinizua dhe me ardhjen e alemanëve dhe burgundëve u gjermanizua edhe ai.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA