Pse shkurtesa dhe emërtimi ndërkombëtar për Zvi...

Pse shkurtesa dhe emërtimi ndërkombëtar për Zvicrën është CH?

Autori

Autori

Portali Tetova

March 31, 2023, 08:03

Zvicra është një vend i famshëm për peizazhet e bukura alpine, industrinë bankare me famë botërore dhe çokollatat e shijshme. Megjithatë, një nga faktet më pak të njohura për Zvicrën është shkurtesa e saj me dy shkronja, CH.

Shkurtesa CH paraqet shprehjen latine Confoederatio Helvetica, që në gjuhën shqipe do të thotë Konfederata Zvicerane. Konfederata Zvicerane është emri zyrtar i Zvicrës dhe përbëhet nga 26 kantone ose shtete.

Shkurtesa CH u zgjodh sepse latinishtja ishte gjuha e diplomacisë në Evropë gjatë shekullit të 19-të, kur vendi po zyrtarizonte strukturën e tij politike. Përdorimi i alfabetit latin në dokumentet zyrtare ishte i zakonshëm në atë kohë dhe ishte gjithashtu një mënyrë për të treguar neutralitetin e Zvicrës në politikën evropiane.

Zvicra njihet për 4 gjuhë zyrtare: gjermanisht, frëngjisht, italisht dhe romanisht. Sidoqoftë, shkurtesa CH përdoret në të gjitha gjuhët zyrtare të Zvicrës, duke e bërë atë një simbol të unitetit.

 

Akronimi është i lehtë për t’u njohur dhe kuptuar në çdo gjuhë, gjë që është thelbësore për një vend me një popullsi kaq të larmishme. Përdorimi i shkurtesës CH gjithashtu ndihmon në shmangien e konfuzionit midis Zvicrës dhe vendeve të tjera që mund të kenë emra të ngjashëm, si për shembull Suedia.

Shkurtesa CH ka një histori të gjatë që daton në shekullin e 19-të. Në 1864, Zvicra iu bashkua Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU), i cili më vonë u bë një agjenci e specializuar e Kombeve të Bashkuara që merrej me teknologjitë e informacionit dhe komunikimit. CH është caktuar nga ITU si kodi ndërkombëtar i zonës për Zvicrën dhe është përdorur që atëherë.

Confoederatio Helvetica e katër gjuhëve zyrtare të Zvicrës është:

Schweizerische Eidgenossenschaft (gjermanisht)
Confédération suisse (Frëngjisht)
Confederazione Svizzera (italisht)
Confederaziun svizra (romanisht)

 

Pse emri latin është kaq i ndryshëm nga katër zyrtarët?

Duhet ta keni vënë re se Zvicra quhet Helvetica në latinisht dhe nuk është aspak e ngjashme me katër emrat zyrtarë Schweiz, Suisse, Svizzera dhe Svizra.

Kjo sepse emri Helvetica daton që nga koha pararomake. Kur romakët hynë në territoret zvicerane, atje jetonte një popull kelt i quajtur Helueti dhe të cilin romakët i quanin Helvetii. Me kalimin e kohës ky komb u latinizua dhe me ardhjen e alemanëve dhe burgundëve u gjermanizua edhe ai.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA