Publikohen pamjet, Rusia shpërtheu digën Kakhov...

Publikohen pamjet, Rusia shpërtheu digën Kakhovka me një “Lada” plot me eksploziv

Autori

Autori

Portali Tetova

June 19, 2023, 09:06

Pamjet tronditëse me dron që tregojnë një makinë klasike “Lada” të mbushur me eksplozivë, të stacionuar mbi digën Kakhovka, janë shpallur si provë që shpërthimi i saj është realizuar nga Rusia.
Shpërthimi i digës Kakhovka më 6 qershor lëshoi 4.8 miliardë litra ujë në Ukrainën jugore, duke shkatërruar qytete të tëra dhe duke i marrë jetën dhjetëra civilëve.

Pamjet janë filmuar më 28 maj dhe janë publikuar nga AP. Agjencia i referohet burimeve ushtarake ukrainase, ndërsa fotot tregojnë makinën “Lada” me çatinë e saj të prerë që ekspozon një fuçi gjigante eksplozivi brenda saj, si dhe zyrtarë rusë të vendosur shumë afër pikës në të cilën shpërtheu diga e epokës sovjetike.

Fotot e publikuara shtojnë numrin e dëshmive se Rusia kishte mjetet, motivin dhe mundësinë për të hedhur në erë digën.

Forcat speciale ukrainase mendojnë se makina bombë, e cila në vetvete nuk mjafton për të rrëzuar digën, është përdorur për të përforcuar shpërthimin më të madh të planifikuar nga brenda.

Në rajonin që rrethon digën, lumi Dnieper formon vijën e frontit midis forcave ruse dhe ukrainase, me rusët në kontroll të vetë digës.

Shkatërrimi i digës çoi në përmbytje vdekjeprurëse, rrezikoi shportën e bukës botërore, kontaminoi furnizimet me ujë të pijshëm për mijëra njerëz dhe shkaktoi një katastrofë mjedisore.
Komandantët ukrainas thonë se ajo gjithashtu prishi disa nga planet e tyre për të marrë pozicionet ruse në një kundërofensivë që tani është në fazat e saj të hershme.

Rusia fajësoi Ukrainën për shembjen, por pretendimet e tyre se diga u godit nga një raketë ose u rrëzua nga eksplozivët u minuan nga madhësia e shpërthimit.

Rusia ka përfituar nga koha e përmbytjeve masive që pasuan shpërthimin, megjithatë shkalla e shkatërrimit nëpër zonat e Ukrainës që ajo kontrollon ka qenë më e rëndë se sa vetë Moska mund të priste.

Ndërkohë, fotot publikohen pak pasi New York Times nxori prova nga inxhinierë dhe ekspertë eksplozivësh që sugjeronin se Rusia hodhi në erë digën Kakhovka duke ndërhyrë nga brenda.
Hetimi i tyre zbuloi se eksplozivi dyshohet se ishte shpërthyer nga thellësia e bazës së betonit të digës, për të cilën Rusia kishte njohuri të gjera dhe akses.

Diga e madhe u ndërtua në vitet 1950 për të përballuar çdo lloj sulmi të mundshëm dhe Ukraina nuk besohet të ketë ndonjë raketë me fuqi të mjaftueshme për ta shkatërruar atë.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA