Qytetarët e Maqedonisë edhe këtë vit për punë sezonale në Kroaci

Autori

Autori

Portali Tetova

May 17, 2023, 02:05

Një numër i madh i qytetarëve të Maqedonisë së Veriut janë larguar për punë sezonale jashtë vendit edhe këtë pranverë, ndërsa pjesa më e madhe e tyre janë duke kërkuar punë në Kroaci.

Disa prej tyre tashmë janë larguar, ndërsa të tjerët do të largohen deri në fund të muajit. Ata kërkojnë punë jashtë vendit për shkak të papunësisë, çmimeve të larta dhe pakënaqësisë me pagat në Maqedoni.

Në vitin 2021 në Kroaci janë lëshuar 5.925 leje pune dhe qëndrimi për qytetarët nga Maqedonia e Veriut, ndërsa vitin e kaluar gati dyfishi ose 10.053, shkruan “Deutsche Vele”.

“Miqtë e mi janë larguar një muaj më parë, sepse janë të angazhuar në hotele që hapin dyert për sezonin e ri nga prilli. Unë filloj punën në qershor. Erdha për herë të parë në Kroaci për punë sezonale në vitin 2021, përmes një kompanie ndërmjetëse. Vitin e kaluar nuk kisha më nevojë për ndërmjetësim, sepse negociova drejtpërdrejt me pronarët e lokalit ku punoja si kamarier.

Unë isha i kënaqur me pagesën dhe kushtet, dhe ata ishin të kënaqur me punën time. Unë do të shkoj në të njëjtin vend”, tha për Deutsche Welle-n një qytetar nga Shkupi, i cili po përgatitet të niset për në Zadar.
Sipas tij, nuk ka nevojë që kompanitë e ndërmjetësimit të gjejnë punë në Kroaci.

 

Kompanitë e Maqedonisë të ndërmjetësimit thonë se gjatë sezonit veror më të kërkuarit janë kamarierët, kuzhinierët, punëtorët e kuzhinës, personeli i hotelit dhe higjienistët, por kërkohen edhe ndërtues, infermiere, shitës, kujdestarë, shoferë dhe punëtorë në magazinë.

“Por, jo gjithmonë bëhet fjalë për personat që largohen për punë sezonale për shkak të papunësisë. Ka edhe punonjës të sektorit publik që marrin leje pa pagesë për të punuar sezonalisht jashtë vendit”, sqarojnë ndërmjetësit.

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
tifozet-shqiptare-1024x682
Shqiptarët, të tretët për biletat e blera për Euro 2024
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA