Kosove

Rama: Kosova dhe Serbia të arrijnë marrëveshje, në të kundërtën të ballafaqohen me pasoja

Autori

Autori

Portali Tetova

June 27, 2023, 12:06

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë një marrëveshje, në të kundërtën të ballafaqohen me pasoja, për çka ka thënë se do të ishte e dhimbshme për të gjithë.

Ka shtuar se shpreson te një konferencë e nivelit të lartë, ku të dyja palët ftohen dhe nuk lihen të dalin nga takimi pa arritur një marrëveshje.

Ai në konferencë me përfaqësuesin e lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, e ka falënderuar atë që bashkë kanë ndarë shqetësimet dhe dëshmitë se shtetet e anëtare të BE-së po humbin durimin lidhur me situatën në Kosovë.

“Gjithashtu ishte shumë ndihmuese që ne ndamë opinionet për diçka që është shumë shqetësuese dhe ka të bëjë me stabilitetin e gjithë rajonit dhe progresit rajonal. Ne jemi rajon që kemi vuajtur shumë në të kaluarën. Ne nuk mund të shikojmë vetëm shtëpinë tonë dhe detyrat tona pa u shqetësuar se çfarë po ndodhë përreth dhe efektet që mund të shkaktohen. Faleminderit që ndatë me ne më shumë dëshmi për humbjen e durimit të shteteve perëndimore dhe rritjen e shqetësimeve. Palët nuk duhet të lihen pa arritur një marrëveshje, në të kundërtën të ballafaqohen me pasoja. Jam i kënaqur që janë liruar tre policët dhe tash është koha për shtensionim”, ka thënë ai.

Në pak minuta ka folur edhe për situatën në Shqipëri, duke deklaruar se janë “inkurajuese fjalët e mira për Shqipërinë dhe progresin në reforma”.

“Ne do të vazhdojmë dhe jemi të bindur që do të jemi të gatshëm për hapin e radhës”, ka thënë ai.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA