Rritet numri i studentëve në Maqedoni, dominojn...

Rritet numri i studentëve në Maqedoni, dominojnë vajzat

Autori

Autori

Portali Tetova

July 3, 2023, 12:07

Në arsimin e lartë dhe fakultetet në vend në vitin akademik 2022/2023 janë regjistruar 53 821 studentë, që është rritje prej 4,2 për qind në krahasim me vitin akademik 2021/2022, kumtoi sot Enti shtetëror për statistikë.

Sipas të dhënave të ESHS-së të marra në bazë të raporteve të pranuara, 57,5 për qind e numrit të përgjithshëm të regjistruar në studimet universitare janë vajza-studente.

Numri më i madh i studentëve (77,7 për qind) janë regjistruar në institucionet e arsimit të lartë shtetëror, ndërsa 22,3 për qind në institucionet e arsimit të lartë privat.

“Në vitin e parë të studimeve, në këtë vit akademik janë regjistruar 15,097 studentë ose 28,1 për qind – këtu përfshihen edhe studentët që regjistrohen në vitin e parë për herë të parë, të dytë ose më shumë”, thekson ESHS-ja në publikimin.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA