Rroga mesatare në Maqedoni është 550 euro

Rroga mesatare në Maqedoni është 550 euro

Autori

Autori

Portali Tetova

March 22, 2023, 09:03

Në Maqedoni në bazë të statistikave të muajit janar, rroga mesatare neto ka arritur në 33 943 denarë ose 551 euro, ndërsa ajo bruto është 50 387 denarë ose 819 euro.

“Kjo rritje ka ardhur si rezultat i, para së gjithash, rritjes së pagës mesatare mujore neto për të punësuarit në sektorët: Transporti dhe magazinimi (23.4%), Ndërtimtaria (20.9%) dhe Informimi dhe komunikimi (17.3%)”, raportoi Enti Shtetëror i Statistikave.

Enti sqaroi që në krahasim me janarin e vitit të kaluar, rritja është për 13.2 %, ndërsa në krahasim me muajin paraprak është regjistruar ulje te ndërtimtaria (5.1 %), industria përpunuese (5 %) dhe tregtia me shumicë dhe pakicë (3.5 %).

 

Rroga mesatare më e madhe neto është në sektorin e programimit kompjuterik (91 259 denarë ose 1 483 euro), ndërsa më e vogla në veprimtaritë e sigurisë dhe të hetimit (19 099 denarë ose 310 euro).

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Apuestas Deportivas Perú 2022 Casas de Apuestas Per
Pinup Casino Peru Casino en línea pin-u
Pin-up On Line Casino Giriş Onlayn Oyunları Və Qazanc Imkanlarını Açığa Çıxartın
IMG_4592
Afrim Gashi: Fitore plebishitare me 120 mijë vota më 8 maj
C8DA3CE8-FDD4-4E28-A6AA-AFC740774731 (1)
Kasami: Ne do të fitojmë! (Video)
IMG_4591
Arben Taravari: Do jem president i të gjithëve, do sjellim ndryshimin me popullin përpara

DIASPORA