Rusia dhe Ukraina bien dakord, marrëveshja e gr...

Rusia dhe Ukraina bien dakord, marrëveshja e grurit zgjatet për 60 ditë

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Marrëveshja e grurit nëpërmjet Detit të Zi që lehtëson eksportin e produkteve bujqësore ukrainase është zgjatur sipas kushteve të mëparshme, tha zëvendësministri i Jashtëm rus Alexander Grushko, sipas agjencisë së lajmeve TASS.

“Në të vërtetë, marrëveshja u zgjat me 60 ditë,” tha Grusko për TASS. Ukraina do t’i përmbahet kushteve të një marrëveshjeje të nënshkruar më parë për një zgjatje 120-ditore të nismës së eksportit të grurit të Detit të Zi, tha sot një zyrtar i lartë i qeverisë ukrainase.

Që kur Rusia dhe Ukraina nënshkruan nismën e eksportit të grurit të Detit të Zi të mbështetur nga OKB-ja në Turqi më 22 korrik, miliona tonë drithë dhe produkte të tjera ushqimore janë eksportuar nga portet e Ukrainës.

“Ne do t’i përmbahemi rreptësisht marrëveshjes ,”tha zyrtari për Reuters, i cili dëshiron të mbetet anonim.

Dhe agjencia e lajmeve RIA raportoi se Grusko tha se marrëveshja ishte zgjatur.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
Messi-termeti
Argjentina premton tërheqjen e fanellës ikonë të Messit me numër 10
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)
1681670161_maxresdefault
“Sa fëmijë duhet të bëjë një çift?” Ahmed Kalaja: Gjashtë është minimalja, kush lind 12 është kampion

DIASPORA