Sellca lëshoi kushtrimin – në Odë të burrave jo...

Sellca lëshoi kushtrimin – në Odë të burrave jo të gjithë mund të flasin e premtojnë!

Autori

Autori

Portali Tetova

January 27, 2023, 10:01

Shkruan: Fejzi HAJDARI

Banorët e fshatit Sellcë të Tetovës edhe gjatë viti 2001, dëshmuan se janë për ndryshime pozitive kur preket interesi kombëtarë shqiptarë, prandaj edhe i dhanë rastin, mundësinë (duke e ndihmuar) luftës e cila po zhvillohej mes UCK’së dhe forcave ushtarao-policore maqedonase.

Ashtu siç u mobilizuan atëherë, ata u mobilizuan edhe sot, për t’ia bërë me dije politikanëve të BDI’së, se asgjë s’ka ndryshuar nga përfundimi i luftës deri sot, sidomos në rajonin ku ata jetojnë. Prandaj përherë të fundit iu thanë troç, kthjelluni, se asgjë s’keni bërë deri tani. Shumë herë na keni premtuar, asgjë s’keni realizuar. Prapë do t’ju dënojmë me votë, ashtu sic ju dënuam zgjedhjeve të fundit.

Mesazhi sa alarmues e kushtëzues (në formë ultimatumi), ua ngriu zgërdhirjen krerëve të BDI’së.

Më pastaj sic ndodh zakonisht, filluan ca pordhavec ministrash, sharllatanë dhe injorantë, prapë të premtojnë se do të bëjnë shkollë, e fjalë tjera boshe…

 

Ministrinë e Arsimit e ka drejtuar gjithmonë BDI, ndërkohë që problemet e nxënësve shqiptarë gjithmonë janë shtuar. Sa për ilustrim, problemi i shkollës së Idrizovës, daton që nga koha e Arbër Ademit. U premtua atëherë, po premtohet edhe tani, kurse asnjëherë nuk u zgjidhë.

Tubimi në fjalë i Sellcës, disiplinoi edhe disa përfaqësues shqiptarë të lartë të qeverisë. Thonë sellcasit paraprakisht kishin “kërkuar” që disave prej tyre të mos i jepet fjala, për shkak të reagimit të mundshëm të banorëve. Shkak, sipas tyre, paskan qenë disa deklarata irrituese e të pamatura, për tetovarët kohë më parë.

Pra, Sellca e lëshoi kushtrimin në veshët e Alisë, edhe pse ky i fundit është i “preokupuar me unifikimin e faktorit shqiptarë për rrugëtim drejtë BE’së(!)”. Banorët kërkojnë zgjidhjen e problemeve të përditshme, rrugë, shkollë…, “Aliu merret me politikë ta madhe”!.

Harron i shkreti se politika e madhe, bëhet me lojtarë të mëdhenj, e jo me ata që jo vetëm populli por edhe anëtarësia e BDI’së nuk ka ndonjë simpati dhe vlerësim. Për ta bërë “Barcën e madhe” nevojitet Messi dhe Ronaldinjo. “Barca” nuk behet me lojtarët e “Bellasicës” dhe “Bashkimit”.

Nga kopallat e muhabetet e odave nuk bëhet politikë, aq më pak mund të realizohen e zgjidhen, problemet gjithnjë e më të shumta të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut. Me dekada nuk po zgjidhet ofendimi kushtetues “popull 20 përqind”, statusi i ushtarëve të UÇK-së, nuk po ndërpriten proceset e montuara gjyqësore ndaj shqiptarëve të cilët të pafajshëm po flenë të burgje, kurse ne po merremi me “integrimin në BE”, thua ti se pa “unifikimin e shqiptarëve Maqedonia e Veriut” kurrë nuk integrohet!?!

 

Ma “pro” europianë se shqiptarët e ketushem, nuk ka ne asnje shtet tjeter ne rajon. Pse more shisni mjegull? Nuk po e shihni se “pordhat e juaja” kanë bërë rinia sot po ik nga ju, nga marifeti juaj, bezdija dhe irritimi, që ua shkaktoni brezave të rinjë…

Sellca e lëshoi kushtrimin jo vetëm për Aliun, por, për të gjithë poltikanët dhe partitë shqiptare që vrapojnë për në qeveri, për tu pasurar – Fjala e dhënë në Odën e Burrave duhet të çohet deri në fund. Mos gënjeni, sepse ne dimë të dënojmë më votë!

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA