SHBA e gatshme të ofrojë çdo ndihmë të nevojshm...

SHBA e gatshme të ofrojë çdo ndihmë të nevojshme lidhur me tërmetin në Turqi

Autori

Autori

Portali Tetova

February 6, 2023, 08:02

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan njoftoi se SHBA-ja është e gatshme të ofrojë çdo ndihmë të nevojshme lidhur me tërmetin që ndodhi në juglindje të Türkiye-s, transmeton Anadolu.

Sullivan publikoi një deklaratë me shkrim lidhur me tërmetin 7.4 ballë që ndodhi në rajonin Pazarcık në qytetin Kahramanmaraş dhe i cili u ndje edhe në qytetet e tjera përreth.

Ai tha se SHBA-ja është thellësisht e shqetësuar për tërmetin shkatërrues në Türkiye dhe Siri.

 

“Jemi të gatshëm të sigurojmë çdo lloj ndihme të nevojshme. Presidenti (Joe) Biden ka urdhëruar Agjencinë e SHBA-së për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) dhe partnerët e tjerë të qeverisë federale që të vlerësojnë opsionet e ndërhyrjes së SHBA-së për të ndihmuar ata që janë prekur më shumë nga tërmeti. Do të vazhdojmë të ndjekim nga afër situatën në koordinimi me qeverinë e Türkiye-s”, tha Sullivan.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA