Shenjat që po e teproni me kafe, kini kujdes ng...

Shenjat që po e teproni me kafe, kini kujdes nga mbidoza

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Për shumë njerëz, konsumi i kafes ka praktikisht zero efekt: Ata mund të pinë një filxhan kafe në orën 7 dhe të jenë gati për gjumë në orën 8.

Për njerëz të tjerë, nga ana tjetër, kafeja mund të ndikojë në nivelet e energjisë, cilësinë e gjumit etj.

Si ta kuptoni se po pini më shumë kafe se sa duhet?

Sipas Caroline Cederquist, mjeke, është e rëndësishme të dëgjoni trupin tuaj.

Fillimisht, duhet të kuptoni se “shumë” kafe për dikë, mund të mos jetë asgjë për dikë tjetër.

Megjithatë, ka shenja të qarta se po e ngarkoni trupin tuaj me kafeinë. Këto shenja përfshijnë simptoma të tilla si:

– Ndjenja e nervozizmit

– Dhimbjet e kokës

– Rrahje të shpejta të zemrës

– Dridhje duarsh

– Urinim i shpeshtë

– Pagjumësi etj.

Për të shmangur këto efekte anësore të pakëndshme, Dr. Cederquist rekomandon t’u përmbaheni udhëzimeve të FDA (jo më shumë se 400 mg kafeinë në ditë) ose të konsultoheni me mjekun për të përcaktuar se çfarë është më e mira për ju, si dhe të gjykoni tolerancën tuaj bazuar në mënyrën se si trupi reagon ndaj kafeinës.

Nëse keni vënë re se kafetë e tepërta po ju dëmtojnë, por nuk dini si ta “lini”, provoni të konsumoni kafe pa kafeinë (decaffeinato) gradualisht, duke konsumuar gjithnjë e më pak sasi kafeine.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA