Sheqeri me të madhe hahet në Maqedoni, 37 kg në...

Sheqeri me të madhe hahet në Maqedoni, 37 kg në vit thuajse i konsumon çdo qytetar

Autori

Autori

Portali Tetova

April 6, 2023, 11:04

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut janë konsumuesit më të mëdhenj të sheqerit dhe me këtë pozicionohen lart në listën evropiane, tregon analiza e konsumit të sheqerit sipas vendeve në Evropë e publikuar nga uebfaqja “Landgeist”, bazuar në të dhënat e Organizatës për Ushqim dhe Bujqësi të OKB-së (FAO).

Çdo qytetar mesatarisht konsumon 36,7 kilogramë sheqer në vit, kroatët janë të dytët me 33,8, para grekëve me 31,6, bullgarët me 27,5, serbët me 22,4 dhe malazezët me 21,2 kilogramë.

Dashamirësit më të vegjël të ëmbëlsirave janë sllovenët me 19.4, Shqipëria 18.6 kg dhe banorët e Bosnjës dhe Hercegovinës me 18.3 kilogramë. Kosova nuk është përfshirë si pjesë e këtij studimi.

Në Evropë, belgët hanë më shumë sheqer me 48.3 dhe polakët me 45.7 kilogramë. Më pak e ëmbël, nga ana tjetër, konsumohet në Luksemburg, vetëm 10.8 kilogramë.

Të dhënat e Landgeist përfshijnë jo vetëm sheqerin e papërpunuar, por edhe sasinë e produkteve që përmbajnë sheqer.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)

DIASPORA