Shmangni kancerin e zorrës së trashë duke eleminuar këto ushqime

Autori

Autori

Portali Tetova

March 14, 2023, 08:03

Kanceri i zorrës së trashë është një nga llojet më të zakonshme të kancerit. Edhe pse jo aq vdekjeprurëse si të tjerët, është ende i rrezikshëm dhe duhet të kapet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Zorra e trashë është një organ i rëndësishëm i cili duhet të mbahet i shëndetshëm dhe i pastër në mënyrë që çdo gjë në trup të funksionojë siç duhet. 5-10% e rasteve të kancerit të zorrës së trashë janë gjenetike, 20% nga infeksionet, 30% nga pirja e duhanit dhe 35% janë shkaktuar nga dieta e keqe dhe e sëmurë. Pjesa tjetër e rasteve i atribuohet stilit të jetesës sonë të sëmurë.

Sipas hulumtimeve, ky lloj kanceri mund të parandalohet duke shmangur disa gjëra të thjeshta që bëjmë çdo ditë.:

1. Nuk ka fibra të mjaftueshme në dietën tuaj
Fibra është absolutisht thelbësore për funksionimin e zorrës së trashë siç duhet. Ajo rrit tretjen dhe përmirëson thithjen e ushqyesve dhe mund të gjendet në fara Chia, kumbulla, mollë, limon dhe flaxseeds.

 

2. Nuk hahet mjaft fruta dhe perime
Ky është një nga gabimet më të mëdha që bëjmë të gjithë. Frutat dhe perimet e freskëta janë thelbësore për shëndetin. Sugjerojmë të përfshini perimet me gjethe jeshile, mollë dhe kumbulla në dietën tuaj për të parandaluar kancerin e zorrës së trashë.

3. Rregulloni nivelet e vitaminës D
Vitamina D është e rëndësishme për procese të shumta në trup – me qëllim që të optimizohen nivelet e saj, duhet të bini diell më shumë dhe të hani më shumë ushqime të pasura me vitaminë D.

4. Shmangni ushqimet e përpunuara
Ushqimet e përpunuara janë shumë të rrezikshme dhe në mënyrë të konsiderueshme rrisin rrezikun e sëmundjeve të shumta duke përfshirë kancerin e zorrës së trashë.

5. Eliminimi i mishit të kuq nga dieta juaj
Mishi i kuq rrit rrezikun e kancerit. Problemi nuk është vetë mishi por lopët ushqehen me kokrra të mbushura me glyphosate, një kancerogjen i njohur që mund të dëmtojë shëndetin.

 

6. Mbipesha
Njerëzit e mbipeshë janë më të prirur ndaj rrezikut të sëmundjeve përfshirë kancerin e zorrës së trashë. Yndyra e tepërt e barkut është shumë e rrezikshme dhe një nga arsyet që çojnë drejt kancerit të zorrës së trashë.

7. Pasiviteti fizik
Inaktiviteti fizik mban rrjedhën e gjakut të qëndrueshëm që lejon toksina dhe patogjene të grumbullohen në inde dhe të shkaktojnë probleme të mëdha shëndetësore.

8. Abuzimi me alkoolin
Pirja e sasive të mëdha të alkoolit është një nga shkaqet kryesore të kancerit të zorrës së trashë dhe shqetësimeve të tjera shëndetësore.

9. Hudhër
Hudhra është një perime e shëndetshme që mund të trajtojë shumë sëmundje dhe kushte dhe të përmirësojë sistemin tuaj imunitar.

Burimi: Healthylifevision

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA