Shoferët e mençur duan Skoda, ata psikopatë BMW

Shoferët e mençur duan Skoda, ata psikopatë BMW

Autori

Autori

Portali Tetova

March 15, 2023, 05:03

Një studim ka analizuar lidhjen mes inteligjencës dhe markës së makinës që njerëzit ngasin, duke zbuluar se shoferët më të zgjuar me IQ më të lartë drejtojnë automjete të kompanisë Skoda.

Scrap Car Comparison, një faqe automobilistike nga Mbretëria e Bashkuar, kreu kërkime për të parë nëse ka një korrelacion midis makinës që drejtoni dhe nivelit tuaj të inteligjencës. Për studimin, faqja kishte mbi 2000 shoferë që bënin një test IQ (koeficienti i inteligjencës).

Sipas studimit, drejtuesit e makinave Skoda janë më të zgjuarit me IQ më të lartë. Skoda është një markë automobilistike nga Republika Çeke.

Mesatarja e koeficientit të inteligjencës së shoferëve të Skoda është 99. Ata ishin shoferët më të zgjuar nga 22 markat e makinave në studim. Më inteligjentët e radhës janë shoferët e Suzukit (98.09) dhe Peugeot (97.79).

Këtu janë rezultatet e IQ të shoferit për markat e makinave në studim – sipas renditjes nga më e larta tek më e ulëta:

Skoda: 99,
Suzuki: 98.09
Peugeot: 97,79
MINI: 97.41
Mazda: 95,91
Toyota: 95.76
Vauxhall: 95.11

Mercedes Benz: 94.74
Nissan: 94,71
SEAT: 94,71
Citroen: 94,29
Hyundai: 93.52
Renault: 93.41

Audi: 93.25
Kia: 93.01
Honda: 92.88
Ford: 92,75
Volvo: 92.40

Volkswagen: 92.25
BMW: 91.68
Fiat: 90.14
Land Rover: 88.58

Hulumtimi i mëparshëm nga Krahasimi i Makinave Scrap tregoi gjithashtu se drejtuesit e Skoda janë më pak psikopatë në një krahasim të markave të makinave. Për të përcaktuar nivelin e psikopatisë, faqja kishte 2000 shoferë që bënin një test psikopatie, i cili mat tiparet e psikopatisë. Kjo përfshin mungesë pendimi ose faji, një ndjenjë madhështore të vetëvlerësimit dhe hijeshi sipërfaqësore.

Me notën 3.2, drejtuesit e Skodës janë më pak psikopatë. Kjo tregon se ata janë më të qetë, më të vëmendshëm dhe më pak të shpejtë në zemërim gjatë rrugës. Drejtues të tjerë që kishin rezultate të ulëta të psikopatisë në studim janë Kia (4.2) dhe SEAT (4.3).

Këtu janë rezultatet e psikopatisë së shoferit për markat e makinave në studim – nga më pak tek më psikopatët:

Skoda: 3.2
Kia: 4.2
SEAT: 4.3
Vauxhall: 4.7

Toyota: 4.7
Peugeot: 4.8
Nissan: 5.0
Volvo: 5.2
Të tjera: 5.3

Renault: 5.3
Hyundai: 5.3
Volkswagen: 5.4
Citroen: 5.8
Mercedes-Benz: 5.9

Ford: 6.1
Honda: 6.3
Mazda: 6.4
Fiat: 7.0

Audi: 11.7
BMW: 12.1

Edhe një herë, shoferët e BMW nuk ia dolën mirë. Ata kishin rezultatin më të lartë të psikopatisë në studim (12.1), të ndjekur nga Audi (11.7) dhe Fiat (7.0).

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA