Shqiptarët e punësuar në Entin Statistikor para...

Shqiptarët e punësuar në Entin Statistikor paralajmërojnë bojkot

Autori

Autori

Portali Tetova

January 11, 2023, 05:01

Rezultatet e dy konkurseve të muajit dhjetor të vitit të kaluar nuk ndryshuan asnjë presje në përfaqësimin e punonjësve shqiptarë brenda Entit Shtetëror të Statistikave. Supozohej se me konkurset, njëri intern e tjetri i jashtëm në tre poste drejtuese të uleshin punonjës shqiptarë, por jo vetëm që një gjë e tillë nuk ndodhi – dy udhëheqës Njësie (njëra e rajonales Shkup dhe 1 udhëheqës sektori), por edhe ushtruesi i detyrës së Njësisë Rajonale në Shkup u zëvendësua me një maqedonas. Nga totali prej 45 vendimesh me konkurset e fundit vetëm dhjetë prej tyre janë punonjës shqiptarë, ndërsa kërkesa ishte për 16 punonjës të përkatësisë shqiptare. Nga gjithsej 10 avancime në detyrë përfitoi vetëm një punonjës shqiptar, duke u pozicionuar në postin e këshilltarit.

Sipas një letre drejtuar gazetës KOHA punonjësit shqiptarë brenda ESHS pohojnë se diskriminimi ndaj tyre është evident edhe sa i takon mospjesëmarrjes në asnjë prej seminareve, trajnimeve, brenda dhe jashtë vendit.

“Vetëm dy muajt e fundit nëpër udhëtime zyrtare mes tjerash 3 udhëtime lidhur me procesin e skriningut asnjë prej tyre shqiptar. Po ashtu në punëtoritë e organizuara brenda vendit, Krushevë e Dojran nuk ka marrë pjesë asnjë i punësuar shqiptarë. E gjithë kjo, edhe humbja e posteve udhëheqëse edhe anashkalimi i shqiptareve nga udhëtimet zyrtare dhe punëtorive te ndryshme ka vetëm një adrese – zëvendësdrejtori Ilmi Selami. Në qoftë se vazhdon kjo situatë ne paralajmërojmë radikalizim të hapave që do të ndërmarrim, duke përfshirë këtu edhe bojkotin”, thuhet në reagimin e tyre.

 

Ndërkohë që një tjetër fenomen po ndodh në ESHS sa i takon deklarimit etnik. Me punësimet e kryera numri i punonjësve brenda ESHS është 280 prej të cilëve 48 janë shqiptarë, që do të thotë se përqindja e tyre nuk është më shumë se 17 për qind, shifër kjo shumë larg përfaqësimit të drejtë etnik. “Prej punësimeve i humbëm sepse bashkësitë me te vogla etnike u deklaruan si shqiptarë. Për shembull një punonjës me nacionalitet turk E.Z. ka konkurruar në një vend të rezervuar për shqiptar. Ose rasti i një punonjësi rom. Ndërsa në vendet për bashkësinë turke ju lanë maqedonasve. Shihet se ka instruksione prej udhëheqësisë sesi dhe ku të konkurrojnë këto pjesëtarët e pakicave të tjera”, thonë të punësuarit në ESHS.

Në total, nga 42 njësi e 9 sektorë udhëheqës numërohet vetëm një udhëheqës njësie, që është në atë pozicion prej shumë vitesh dhe dy këshilltarësh. Këto shifra përfaqësimi me ndryshime të vogla janë prezente në këtë institucion prej vitesh dhe nuk kanë arritur t’i ndryshojë asnjë prej zëvendësdrejtorëve shqiptarë që janë ulur në atë pozicion, duke i lënë të punësuarit shqiptar në pozicione si referentë, bashkëpunëtorë… I kontaktuar nga KOHA zëvendësdrejtori Ilmi Selami nuk ka dhënë asnjë koment. Deklarata e tij e fundit ishte dy vjet më parë kur mori postin drejtues.

“Një nga kushtet për besueshmërinë ndaj institucionit është edhe përfaqësimi i drejtë, si në nivel vertikal ashtu edhe horizontal. Duhet patjetër të rregullohen padrejtësitë e bëra, si ndaj punonjësve që janë pjesë e këtij institucioni dhe që shumë shpejt do të avancohen në pozitat që meritojnë… Avancimet në detyrë nënkuptojnë që nga nëntë drejtues sektorësh të paktën dy do të jenë shqiptarë, tre ndihmës udhëheqës, ndërsa në 40 njësitë po ashtu do të vendosen të paktën nëntë drejtues shqiptarë”, deklaronte për KOHA, Selami. (koha.mk)

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)

DIASPORA