S’ka zot ta kuptojë flirtin e pashpresë të dipl...

S’ka zot ta kuptojë flirtin e pashpresë të diplomacisë perëndimore ndaj Serbisë!

Autori

Autori

Portali Tetova

April 26, 2023, 09:04

Presidenti serb Vuçiç në 20 prill 2023:

“Turpi qoftë mbi ata të gjithë, gjithë vendet e Quintit. (SHBA, Francë, Gjermani, Britani e Madhe dhe Itali). Të gjithë ata janë gënjeshtarë”.

(mediat serbe “B-92” dhe “N1info.rs”, 20 prill 2023).

Vuçiç në 20 prill 2023:

“Na thonë të hyjmë në NATO, sepse Rusia përbën kërcënim për të gjithë. Por ne nuk mund të hyjmë në NATO, sepse NATO përbën kërcënim për Serbinë”.

(media ruse “Balkanist”, 21 prill 2023).

 

Vuçiç në 20 prill 2023:

“Vendet perëndimore më kanë lodhur me kërkesat e tyre për të vendosur sanksionet antiruse. Vetëm përsërisin se ne duhet të mbështesim sanksionet”.

(Gazeta ruse “Kommersant”, 21 prill 2021)

Perëndimi diplomatik po i gëlltit pa reaguar fare ndaj këtyre fyerjeve zyrtare serbe. Nuk reagojnë as pesë shtetet e Quintit dhe as nga selitë e BE dhe të NATO-s.

Asistojmë në stinën e habitëshme të pubertetit diplomatik perëndimor me ekzaltime dashurie ndaj Vuçiçit si dikur ndaj Titos. Por Tito nuk guxoi ta fyente kurrë Perëndimin në këtë farë feje, sepse Perëndimi diplomatik i asaj kohe kishte dinjitet tjetër.

Ky i sotmi sheh ëndrra mëngjesi sikur po ia heq Kremlinit Serbinë nga shtrati, dhe Serbia i hedh vicka dhe e fyen si karrocjer.

Nuk ka zot ta kuptojë flirtin e pashpresë të diplomacisë perëndimore ndaj Serbisë.

Në botë po ndryshojnë shumë gjëra, bashkë me ekulibrin e forcave.

m.a./ dita

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
431185269_778913454269262_405676716889227549_n
Pas 23 vitesh luftëtarit të UÇK-së i hiqen copëzat e eksplozivit, falenderon mjekun Ilir Hasani për operacionin e suksesshëm
7308C127-A9D6-48B0-9ACA-2E63C57A36C9-696x396
Si e mbajti të fshehur 3 muaj? Kallashi bëhet nënë e një djali
ciggarre
Cigarja, shkak që infermierja të sulmohet fizikisht në Maqedoni
vlen--768x477
Sonte në Gostivar, konventa promovuese e VLEN-it për Arben Taravarin
aksidenti
Babai humbi jetën në aksident, bija në gjendje të rëndë – detaje të reja nga aksidenti në Kërçovë – Gostivar
blerim
Blerim Destani veç ëndërr e femrave dhe bukurosheve të showbizit

DIASPORA