Lajme

Sulejmani: Tetova është 90% shumicë shqiptare, kujt i pengon flamuri shqiptar tek inspektoriati

December 21, 2023, 09:12

Përdorimi i flamurit kombëtar shqiptarë në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka qenë gjithnjë problem më vete. Sot u dëshmua se ky problem vazhdon të jetë aktiv edhe në një qytet si Tetova me shumicë shqiptare. Flamuri i cili u vendos për festat e nëntorit në objektin e ish Radio Tetovës, ku tash janë vendosur Inspektoriati Komunal dhe disa zyra të Sektorit të Arsimit në Komunën e Tetovës, është pengesë për komunitetin pakicë në Tetovë. Ky frustim ka shkuar deri aty saqë rastin e kanë denoncuar deri në Policinë e Tetovës.Drejtori i Inspektoriatit Komunal, Sadat Sulejmani sqaron opinionin se është e pakuptimtë prezenca e policisë në këtë rast dhe pak rëndësi ka çështja a do të hiqet flamuri apo jo, e rëndësishmja është se duhe të dimë kujt realisht i pengon flamuri kombëtar shqiptarë në një qytet si Tetova me 90% shumicë shqiptare. Ai bën thirrje që mos nxitet urrejtje nacionale dhe mos shfrytëzojnë situata nga panika për humbjen e zgjedhjeve.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
IMG_0412-800x534
Kurti ndahet baras në shah me mjeshtrin i cili e mposhti Kasparovin
gordana-siljanovska-davkova-1068x728-1 (1)
Presidentja Siljanovska Davkova do të marrë pjesë në Samitin për paqe në Ukrainë
Arafat
Haxhinjtë vazhdojnë udhëtimin shpirtëror me vizitën në malin Arafat
lsdm-4-1-750x430-1-1
Kandidatët e LSDM-së prezantojnë programet e tyre
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
IMG_0379
Kurban Bajrami, qytetarët ankohen për çmimet e larta

DIASPORA