Sulejmani: Tetova është 90% shumicë shqiptare, ...

Sulejmani: Tetova është 90% shumicë shqiptare, kujt i pengon flamuri shqiptar tek inspektoriati

December 21, 2023, 09:12

Përdorimi i flamurit kombëtar shqiptarë në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka qenë gjithnjë problem më vete. Sot u dëshmua se ky problem vazhdon të jetë aktiv edhe në një qytet si Tetova me shumicë shqiptare. Flamuri i cili u vendos për festat e nëntorit në objektin e ish Radio Tetovës, ku tash janë vendosur Inspektoriati Komunal dhe disa zyra të Sektorit të Arsimit në Komunën e Tetovës, është pengesë për komunitetin pakicë në Tetovë. Ky frustim ka shkuar deri aty saqë rastin e kanë denoncuar deri në Policinë e Tetovës.Drejtori i Inspektoriatit Komunal, Sadat Sulejmani sqaron opinionin se është e pakuptimtë prezenca e policisë në këtë rast dhe pak rëndësi ka çështja a do të hiqet flamuri apo jo, e rëndësishmja është se duhe të dimë kujt realisht i pengon flamuri kombëtar shqiptarë në një qytet si Tetova me 90% shumicë shqiptare. Ai bën thirrje që mos nxitet urrejtje nacionale dhe mos shfrytëzojnë situata nga panika për humbjen e zgjedhjeve.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_3961
Taravari me propozim: Zgjedhja e presidentit të bëhet nga Kuvendi
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë

DIASPORA